İçsel Sıkıntılarda Yapılacak Aktiviteler

İçsel Sıkıntılarda Yapılacak Aktiviteler

Hepimizin zaman zaman daraldığı, içsel sıkıntılar çektiği olur, bir şey yapmak gelmez içimizden. İçsel sıkıntılarda ne kimseyle konuşmak isteriz ne de herhangi bir aktiviteyle uğraşmak isteriz. İşte tam da bu anlarda benim de çok sık uyguladığım ve faydasını gördüğüm basit yöntemlerden bahsedeceğim. Gelin bu sohbet havasında geçen yazımıza hep birlikte göz gezdirelim. 🙂

Kendinizi Dinleyin

Çoğumuz iş hayatı, aile ile vakit geçirme, arkadaşlar ile muhabbet derken kendimizi ikinci plana atarız. Kendimizi dinlemeye, kendi ihtiyaçlarımızı karşılamaya vaktimiz kalmaz. Bu da bizi haliyle geri plana atmakta. Her şeyden önce kendimizi ilk sıraya koymalıyız. Önceliği kendimize, kendi iç durumumuza vermeliyiz. Çünkü biz mutlu değilsek çevremizi mutlu edemeyiz. Çevremizi mutlu etmek istiyorsak önce biz mutlu olmalıyız.

Bir farklılık yapın ve akşam yemeklerini evde aileniz ile birlikte yiyorsanız 1 gün dışarıda tek başınıza etrafınızı gözlemleyerek, yemeğin tadını çıkararak, yavaş yavaş yiyin. Gelen geçeni izleyin, size bakanlara siz gülümseyerek cevap verin. O gün neler yaptıysanız yaptıklarınızı yazıya dökün.

İçsel Sıkıntılarda Kitap Okuyun

Her zaman yazılarımda kitap okuma önerisinde bulunurum. Çünkü kitapların bizi en iyi anlayan ve bizi en iyi açıklayan dostlar olduğunu düşünürüm. Arkadaşlarınızla, ailenizle, herhangi biriyle konuştuğunuzda sizi anlayan insanların çok az olduğunu görürsünüz bu yüzden kimse beni anlamıyor diye düşüncelere dalıp içsel sıkıntılarınızı başlatabilirsiniz. Ama kitaplar öyle değildir, sizi dinlerler, sizi anlarlar, yargılamazlar. Nasıl düşünürseniz o yöne çekilirler. Ama yanlış düşüncelerinizi de sizi kırmadan da düzeltirler. Kitaplarınıza sımsıkı sarılın. Hatta bir baş ucu kitabınız muhakkak olsun.

Kısa Yürüyüşler Yapın

Temiz havanın düşüncelerimizi olumlu yönde etkilediği bilimsel olarak da kanıtlanmış. Akşamları işten geldiğinizde kısa bir yürüyüş yapın. Ya da işten eve dönerken servisten, otobüsten erken inip eve yürüyerek devam etmek içsel sıkıntılarınızı azaltacaktır.

İçsel Sıkıntılarda Dans Edin

Müzik dinlemek, dans etmek de psikolojimizi olumlu yönde etkileyen bir diğer bilimsel olarak kanıtlananlar arasında. Çevreyi çok rahatsız etmemek şartıyla müziğin sesini açarak dans edin, şarkılar söyleyin. göreceksiniz ki yüzünüzde istemsizce bir gülümseme oluşacak ve içsel sıkıntılarınıza iyi gelecek. 🙂

Bu yazdıklarımı ben kendimi iyi hissetmediğim zamanlarda her zaman uygularım ve bana iyi gelir. Sizlerde kendinize göre bu maddeleri ayarlayabilir daha farklı yöntemler uygulayabilirsiniz. Yeteneklerinize göre bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilirsiniz. Çocuklarla vakit geçirmek, onların yüzlerindeki gülümsemenin sebebi olmak da sizi rahatlatacaktır.