Özünü Keşfet!

Özünü Keşfet!

Kim olduğumuzu ne kadar biliyoruz? Ben kimim, özüm ne, hangi duygulara alışkınım, sorularını kendimize ne kadar soruyoruz?
Hepimizin bir özü, alıştığımız, kaçtığımız, bastırdığımız duygularımız var. Bunları keşfetmediğimiz için, daha doğrusu yüzleşmek istemediğimizden, kendimizi tanıyamıyoruz.
Hep aynı hatayı yapıyorum ya neden neden diye hayıflanırız işte tam da bu yüzden, kendi özümüzü keşfedip, kaçtığımız yada alıştığımız duyguları tanırsak ne yaşadığımızı bilir hatalarımızı tekrarlamaktan kaçınırız.
Çünkü insan alışkın olduğu duygularını yaşarken bulur kendini.

Neden Özümüzü Keşfetmeliyiz?

Hayatta bir yer edinip, savrulmamak için özümüzü keşfetmeliyiz.
Hepimizin hapsolduğu duyguları vardır, korku, kızgınlık, bağımlı olmak, yalnız hissetmek, kötümser, kuşkulu vs. Hangimiz hapishanede yaşamak isteriz? Hiçbirimiz değil mi, o zaman bastırdığımız duyguların bizi yönetmesine izin vermemek için özümüzü keşfetmeliyiz.
Hapsolduğumuz duyguların yerini, sevgiye, mutluluğa, başarıya, güvene bırakması için bu yolculuğa başlamalıyız.

Bu Yolculuğa Nasıl Başlayabiliriz?

Her şeyden önce, görme isteğine, yüzleşme isteğine ihtiyacımız var.
Kendimize hangi soruları sormamız gerektiğini bulup sık sık sormalıyız. Yaşam zaten bu sorular için bize sürekli hatalar, sevinçler yaşatarak bir çok fırsatlar veriyor, bunları bulup düşünürsek muhteşem bir özünü keşfetme yolculuğuna çıkabiliriz.
Eğitimimiz, önceki deneyimlerimiz ve kişiliğimiz özümüzü şekillendiren faktörlerdir. Bu faktörlerin bizi nasıl yönettiğini, farklılıklara nasıl tepkiler verdiğini, bizi nasıl duygu içerisine soktuğunu bulup anlayabiliriz.
Yolculuğun en önemli adımlarından bir tanesi de duvarlarımızı yıkmak, risk almak, alışkın olduğumuz bize konforlu gelen alanımızdan çıkıp, yeteneklerimizin farkına vararak olası başarımızı dış dünyaya göstermek olacaktır.

Yunus Emre’nin çok güzel bir sözü vardır “Bir ben var bende benden içeri” bu sözde gerçek benliğimizin bir anlamı olduğunu, derinlerdeki özümüzü, değişebileceğimizi, duygularımızın bir dili olduğunu anlayabiliriz.
Evet duygularımız bizimle konuşur, bize aslında her şeyi anlatırlar onlara kulak verirsek özümüzü keşfedebiliriz 🙂