Pozitif Kalabilmek İçin 7 Tavsiye

Pozitif Kalabilmek İçin 7 Tavsiye

1) Çalıştığım alan olması ve önemini bildiğim için sağlıkla başlamak istiyorum. Sağlığımız yerinde olmadığında hem fizyolojik hem de duygusal olarak pozitif olmamız mümkün değil.

Sağlığımızın daha bozulmadan korunması da oldukça önemli. Peki sağlığımızı dolayısıyla enerjimizi etkileyen önemli noktalar neler?

  • Düzenli uyku
  • Doğru beslenme
  • Düzenli egzersiz

Bu alanlarda ne kadar dikkatliyiz, kontrol ederek işe başlayabiliriz, sonrasında eğer kendimiz düzeltemiyorsak ki bu kadar koşturmacanın olduğu bir hayatta biraz zor olabiliyor, profesyonel destek almamız gerekir.

Bedenimiz ve ruhumuz bir bütün olduğu için öncelikle bedenimizin ihtiyaçlarına kulak vermek ve kendimize zaman ayırarak sağlığımızı iyileştirme yoluna gidebiliriz.

2) Pozitif kalabilmek için pozitif düşüncelere sahip olmak gerekir. Düşüncelerimizin oluşmasında bulunduğumuz çevre, en fazla  etkileyen etkenlerin başında gelir. Bu konuda daha önceki yazılarımda da bahsettiğim ve çok sevdiğim bir söz var:

”En çok zaman geçirdiğimiz beş kişinin ortalamasıyız.”

JİM ROHN

                                                         

Bu beş kişiyi somut olarak düşünmenin yanı sıra, okuduğumuz, sosyal medyada takip ettiğimiz insanlar, sayfalar olarak değerlendirebiliriz.

Düşünceler üzerine konuşulacak çok fazla şey var ama, nereden başlayalım derseniz, düşüncelerimizin içeriği neler, fark etmeden bile milyonlarca şey barındıran zihnimizde neler var, onları gözlemleyerek başlayabiliriz.

3) Hayatımız aktivitelerden oluşur. Aktivitelerimiz de enerjimizi belirler. Sabah uyanırız, kahvaltı ederiz, hazırlanırız gibi gibi. Bu rutinlerin içerisine farklı zamanlarda yapmak üzere sevdiğimiz bazı şeyleri eklersek gün içinde modumuzun yüksek kalmasını sağlarız. Günlük alıştığımız düzen güzeldir, konforludur fakat bir süre sonra beynimiz sıkılmaya başlar. Sevdiğimiz etkinlikleri belirleyip onları farklı zamanlarda sıkılmaya başladığımızda yapabiliriz. Çok keyif aldığımız bir hobimiz varsa ,ona yenilerini ekleyerek ya da farklılaştırarak pozitif enerjimizi yükseltebiliriz.

4) Pozitif enerjimizin azalmasının sebebi stresimizin artması. Neden stresli olduğumuzu keşfetmemiz gerekir. Eğer kendimize vakit ayırmayıp sorunları ötelersek stres kronikleşmeye başlar ve nedenlerini sorgulamadığımız belki yüzleşmekten kaçtığımız için çözülmesi daha zor hale gelir ve depresyona gireriz.

5) Stresi artıran, sağlığımızın bozulmasına sebep olan şeylerden bir tanesi de uyku döngülerimizin düzensiz olması. En güzel uyku gece 23.00 ile 06.00 arası olan uyku. Vücudumuzun her anlamda  onarılmasını sağlayan melotonin hormonu bu saat aralığında salgılanır. Uykumuzun kaliteli olması için bu hormonun yeterince salgılanabilmesi için uyku öncesi alışkanlıklarımızı da değerlendirmekte yarar var.

6) Pozitif enerjimize katkı sağlayan şeylerden birisi de başkalarının hayatına pozitiflik katmak çünkü dünyaya ne verirsek o bize geri döner. Her güzel şey,

  • Güzel düşünmek
  • Güzellikleri paylaşmak
  • Güzel insanlarla zaman geçirmek
  • Güzel fikirler üretmek gibi bizim hayatımızı da güzelleştirir.

7) Güne güzel bir başlangıç yapmak ve gün bitiminde şükür sebeplerimizi düşünmek bize daha iyi hissettirir. Şükran duygusunun enerjisi çok yüksektir. Siz şükrettikçe güzellikler kar topu gibi büyüyerek size gelir. Bir kavanoz alıp o gün sizi en mutlu eden üç şeyi yazabilirsiniz. Ya da bir şükür günlüğü tutabilirsiniz. “Söz uçar, yazı kalır” diye boşa söylememişler. Güzel şeyleri düşünüp bir de yazarsanız tadından yenmez.

Son olarak önemli bir şeyi hatırlatarak bitirmek istiyorum. Hayat iniş çıkışlardan ibaret, onu belki sıkıcı olmaktan kurtaran da budur. Düştüğünüzde kalkabilmek için gerekli olan şey pozitif enerjinizdir. Eğer depolarınız dolu değilse kalkmanız zor olabilir, o nedenle normal zamanlarınızda pozitif enerji depolarınızı doldurun dostlarım.

Hayat yolculuğunuzda başarılar dilerim.