Yeniden Başlamak

Yeniden Başlamak

Yeniden başlamak fikri dönem dönem çoğumuzun hayatında yer edinmiştir. Evet bazen hayatımızda ters giden bizi mutsuz eden şeyleri bir kenara bırakıp yeniden başlamak gerekir. Basit gibi görünen bu yenilenme hareketi çoğu zaman pek çetrefilli yollardan geçer bizleri bir süre çıkmazda dahi hissettirebilir. Çevremizde yeniden başlamış ve başarılı olmuş insanlar görmek isteriz. Bu yolda bize kılavuzluk yapacak bizi yeniden başlamaya inandıracak bir güç. Bu gücü kendi içimizde bulmak için bir motivasyon. Umuyorum ki yazımız yeni hikayelere motivasyon olsun.

 • Olumsuzluklara son vermek için harekete geçin. Öncelikle hayatımızda ters giden şeyleri misafir etmeyi bırakmalı. Olumsuzluklara alışmak onlarla yaşamak yerine son vermek için bir adım atmalıyız. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Bazen bir şeyleri aklımızda tutarak onları hayatımıza yük etmekten vazgeçmek gerekir. Bu durumda bizi stres eden, üzen, yoran bazı durumlarda balık hafızalı olmak işimize yarayabilir. “Unutamadıklarınız” beyninizde defalarca tekrarlayan sesleri susturun. Üzerinizde yük olmaya devam etmesinler.
 • Yeniden başlamak için en önemli karar, eskileri çöp torbasına koymak ağzını sıkıca kapatıp bir daha düşünmemek üzere çöpe atmaktır. Eskileri çöpe atarken onlardan aldığımız dersleri unutmamak lazım. Çıkardığımız derslerle sağlam adımlar atıp yeni yolumuzu inşa etmeli aksi halde çöpe attıklarımıza yenileri eklenecektir.
 • Yeni kararlar hızlıca alınmaz.
  Yalnız kalmaya ve kendimizi dinlemeye vakit ayıralım, kendi ihtiyaçlarımızın, isteklerimizin farkına varmaya çalışalım. Yeniden başlarken doğru zamanda doğru yerde olmak için en önemlisi demini almış kararlarla yola çıkmaktır.
 • Geçmiş hataların tekrarlanma ihtimalini aklınızdan çıkarın.
  Aynı hatalara düşme fikrini aklınızdan çıkarmanız gerek. Bu fikir hatalarımızın tekrarlanmasını kolaylaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Neyi çok düşünürsek onu yaşarız derler. Biz içinde yaşadığımız ana odaklanıp onu güzelleştirmeyi düşünelim ki geçmişin esiri olmaktan kurtulup anı yaşayabilelim.
 • Sürekli yaşadığınız kötü olayları hatırlayıp öncelemek yerine bize mutluluk veren küçük şeylerin tadını çıkarın.
  Dışarı çıkıp kocaman bir nefes ile ciğerlerinizi doldurun. Bunu yapabiliyor olmanın verdiği huzuru hissedin. Yaşadığınız anı geçmişin umutsuz karanlığıyla lekelemeyin. Sizi mutlu eden şeyleri düşünüp onları önceleyin. Kötüyü hatırlamak kolay siz iyi olana odaklanın. Kötüleri silin ki mutlu anılara yer açılsın.
 • Size iyi gelen dostlarınızı arayıp onların desteğini hissedin.
  Yeni adımlar atarken sırtınızı sıvazlayan bir el hissetmek gibisi yok. Onun desteği sizi daha da güçlü yapacaktır. Dostlarınızı hatırlayın.
 • Paylaşmak çoğaltır.
  Yeniden başlama kararınızı sevdiklerinizle paylaşın. Heyecanınız, motivasyonunuz, gücünüz nasıl da yükselecek göreceksiniz.

Hazırsanız başlayalım. Yeniden başlamanın sandığımız kadar zor olmadığını, eskileri bir kenara bırakıp temiz bir başlangıç yapmanın huzurunu iliklerimize kadar hissedelim. Unutmayalım “her yeni gün yeniden başlamak için bir fırsattır”. Bugün yeniden başlamaya değer.

“Binlerce kilometrelik bir yolculuk tek bir adımla başlar.”

LAO TZU