Evrenin Anahtarı Mutluluğun Formülü: İnsan

21 yüzyıl dünyasında çokça duyduğumuz popülarite kavramlar arasında yer alan birkaç kavramdan bahsetmek istiyorum. Spiritüel olmak, farkındalık ve pozitif yaşam… Kişisel gelişim, felsefe, psikoloji gibi platformlarda karşımıza çıkan ve mutluluk ile doğrudan ya da dolaylı yollardan da olsa bağdaştırılan bu kavramların en keskin ortak noktaları geçmiş, gelecek, evren ve ruh terimlerini içinde barındırıyor olmalarıdır.

*Spiritüel genel olarak ruhunu huzura kavuşturmayı bilen iç dünyasında kendisi ile barışık olmayı seçen ve düşünce biçiminde pozitifliği benimsemiş kişiler için kullanılan bir sıfattır.* Farkındalık ise şu andaki düşüncelerimizi, duygularımızı, bedenimizde duyumsadıklarımızı yargılamadan gözlemlemektir. Yargısız olma deneyimlerimizi iyi, kötü, berbat, muhteşem gibi sıfatlarla değerlendirmektir.

Farkındalık ve spiritüellik terimlerinin geniş bir kümede birleşmesi ile oluşan bir stil ise “pozitif yaşam” stilidir.

Çerçevemizi biraz daha genişleterek bu kavramların, sorgulamalarının ortaya çıkışını sağlayan, bütünselliği elimizde tutmak adına geniş bir kavrama Felsefe‘ ye değinmek istiyorum. Felsefe; varlığı, evreni ve insanı bir bütün olarak kavramak ve yorumlamak ister, sorgular. 2500 yıllık felsefe tarihinin, aydınlanmanın ortak çıkış noktası olan soru devreye girer: “BEN KİMİM ?”

İnsan öyle bir varlıktır ki evrenin her bir parçasından barındırır içinde. Bir sürü kavramlar, sorular ve sorgulamalar, mutluluk arayışları… Kapalı kapılar ardında olan soruların cevaplarını bulmanın tek yolu insanın kendi benliğinin şifrelerini çözmektir.

İnsan evrenin anahtarıdır. Mutluluğun gizli olan formülüdür.