Çok Fazla Düşünmekten Kurtulma

Çok Fazla Düşünmekten Kurtulma

Zaman zaman hepimiz bir şeyler üzerinde uzun uzun düşünür dururuz. Ama bazı olaylar vardır ki derinden etkiler düşünmeden duramayız. Aynı düşünceyi sürekli, durmadan düşünmek ve bu döngüden çıkamayıp kendini gittikçe daha sıkışmış hissetmek depresyona hatta ileri seviye psikolojik bozukluklara yol açabilir. Bu bitmek bilmeyen düşünce döngüleri kendinizi yalnız hissetmenize hatta çevrenizdeki insanları sizden uzaklaştırmaya sebep olur. Bu yazımızda sizlerle ”Çok Fazla Düşünmekten Kurtulma” yollarını konuşacağız.

1)Kendi Beyninizin İçine Hapsolduğunuzu Fark Edin.

Çok düşünmek bir süre sonra düşündüğünüzün farkında olmamanıza neden olur. Problemi çözmeye, önce kendinizin farkına vararak başlayın.
Aynı şeyleri kafanızda defalarca sorup cevapladığınızda ya da kontrol edemediğiniz bir şekilde bir konu hakkında endişelendiğinizde bunun üretkenliğinizi kötü etkilediğini bilmelisiniz. Düşünmek sadece bir eyleme katkı sağladığında size yardımcı olur.

2) Problemi Çözmeye Odaklanın.

Probleme odaklanmanız size yardımcı olmaz, ama çözümünü aramanız yardımcı olur. Eğer kontrol edemediğiniz bir şeyler varsa, bu problemin üstesinden nasıl gelebileceğinizi veya potansiyel çözüm yollarını düşünün.
Hiçbir şekilde önüne geçemeyeceğiniz bir durum varsa bununla nasıl başa çıkabileceğinizi düşünün. Dikkatinizi kontrol edebileceğiniz konulara yoğunlaştırın; davranışınız ve performansınız gibi. Gerekirse profesyonel bir yardım almaktan çekinmeyin.

3)Düşüncelerinize Karşı Gelin.

Beyin olumsuz düşünmeye oldukça meyillidir fakat siz olumsuz düşüncelerinizin yerini olumlularıyla değiştirmeye odaklanın. Aklınıza olumsuz bir düşünce geldiğinde bunu fark edin ve olumlusuyla yer değiştirin. Bir süre sonra olumlu düşünmeye başladığınızı fark edeceksiniz.

4)Harekete geçin.

Boş durmak, herhangi bir faaliyette bulunmamakta çok düşünmeye yol açar. Durmayın, harekete geçin. Yeni aktiviteler edinin, kitap okuyun, yürüyüşe çıkın, film izleyin, yazı yazın. Yazı yazmak insan psikolojisi üzerinde oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Aklınıza olumsuz bir düşünce ya da güzel bir fikir geldiğinde bu düşünceleri kağıda dökün o zaman rahatlayacaksınız ve yazdıkça farklı bakış açıları geliştirmeye başlayacaksınız.

5) Hayat düzeninizi gözden geçirin.

Sizi çok düşünmeye iten sebeplerden biri de hayatınızdaki rutin düzen, alışkanlıklarınızdır. Hayat düzeninizi gözden geçirin. Rutin şeyler bir süre sonra insan da bıkkınlığa sebebiyet verir. Alışkanlıklarınızı değiştirmeye odaklanın. Mesela kahvaltınızı her zaman mutfakta yapıyorsanız artık balkonda, bahçede ya da salonda yemeyi tercih edin.

Çok fazla düşünmek hayatınızı her alanda olumsuz etkiler. Gerektiği kadar düşünmek normaldir, hepimiz yaşam telaşında hayatımızı bir düzene sokmak için düşünür dururuz fakat hastalık derecesinde düşünmek bize ciddi yaptırımlara sebebiyet verebilir. Bu yazımızda sizlere ”Çok Fazla Düşünmekten Kurtulma” yollarına değindik. Sizlerde sosyal medya hesaplarımızdan başka önerileriniz varsa paylaşabilirsiniz.