Üretken Olmak

Çok Değil Derin Çalışmaya Bakın


Günümüzün dünyasında üretken olmanın zor olduğunun farkındayım insanın dikkati dağılmadan kendini tamamen işine vermesi gerçekten güç. Bu kadar teknolojik alet hayatımızda olduğu sürece bunun tam anlamıyla da mümkün olacağını düşünmüyorum ancak bunlardan kendimizi kaçırmaya çalışmak en azından güzel bir başlangıç olabilir. Örnek olarak ben bir yazılımcı olarak yapmam gereken bir proje olduğu zaman telefonumun bana engel olmaması için işimi yaparken telefonu sessize alıp bir çekmeceye koyuyorum gelen mesajlar bildirimler bizim dikkatimizi çekip işimize odaklanmamızı fazlasıyla güçleştiriyor. Üretken olmak için bunu gözardı etmemek gerekiyor .

Hayır Demeyi Öğrenin


Toplum yüzünden çocukken kolaylıkla hayır deme ve itiraz etme tepkilerimiz törpülenmiş ve bunun kötü bir şeymiş gibi bize empoze edilmesini bir film gibi izledik. Ne kadar basit bir şey gibi gözükse de aslına bakılırsa bu çocuğunuzun her şeye boyun eğen ve kendisinin diğer bütün insanlardan daha önemsiz biri olmasını sağlar onun kalbi kırılmasın bu seferlik onun dediğini yapayım diye diye resmen kendimizden harcıyoruz ve gerçekten ne kadar bencilce gözükse de bu bizim en temel hakkımız.”Hayır” demek niye bize bu kadar zor geliyor bence asıl mesele sevdiğiniz insanın sizden uzaklaşması problemi olabilir veya arkadaş çevrenizden dışlanacağınız korkusuyla fikrinizi tam anlamıyla söyleyemiyor olabilirsiniz eğer bu şekilde düşünüyor ve uyguluyorsanız bir an önce bundan kurtulun çünkü bu ileride size çok fazla zarar verecek.

Herşeyi Tek Başına Yapmaya Çalışmak


Yardım almaktan nefret ederiz çünkü bu bizi insanların gözünde ”yardıma muhtaç” olarak gösterir ve buna kesinlikle katlanamayız. Bunu gurur meselesi haline getiririz. Bunun sebebi ailemiz ve öğretmenlerimiz yüzünden bizi tek başımıza yaptığımız şeylerle övmesinden kaynaklanır bunun temeli de buradan gelir. Basit bir örnek vereyim bu konu hakkında, ben bir şirkette yöneticiyim ve şu anda bana bir makine ve elektrik elektronik mühendisi gerekiyor. Ben işinde uzman ve yıllarca tecrübesi olan insanları almak yerine kendim öğrenmeye karar verdim ancak şunu unuttum işe alacak olduğum 2 insanın sektörde alanlarında 20 şer yıl tecrübesi var bu da demek oluyor ki 20+20=40 yıl boyunca o insanların yaptığı hataları yapmak geçtiği yollardan geçmek ve bildikleri şeyleri öğrenmek için çabalamam gerekiyor yani tamamen vakit kaybından, kibirden başka bir şey değil.

Mükemmeliyetçi Olmayı Bırakın


Mükemmeliyetçi insanlar bana göre dünyayı siyah beyaz görürler siyah ya da beyaz özellikle bu durum bir şey icat etmek isteyen veya bir işe atılmak isteyen insanlar için ise gerçekten bu bir kabustur ve genelde şöyle bir durum ortaya çıkar bu insan bir yere gidecektir telefonun şarjı az olduğunu fark eder eğer telefonumun şarjı azsa gömleğimi de düzgün ütüleyemem gömleğimi düzgün ütülemediğim için partideki insanlar beni beğenmeyecek vb. şeyler bunlar size tanıdık geldi mi?
Hiçbir şeyin sizden önemli olmadığını unutmayın ve biraz sakinleşin en kötü ne olabilir diye düşünün ve emin olun en kötü düşündüğünüz şey asla gerçekleşmez gerçekleşse de benim okuyucularım bunun üstesinden gelmeyi bilecektir. Çok önemli bir işin peşini asla ama asla bırakmayın ama yorulduğunuz zaman da dinlenmeyi bilin çok yorgunken bir işe tam olarak odaklanmak mümkün değildir sonuç olarak makine değiliz ve bir sürü kusurumuz var.

Ne İstemediğinizden Çok Ne İstediğinize Odaklanın


Ya bu işi de beceremezsem. Ya başarısız olursam bu işi de batırırsam ondan sonra bu borcun altından nasıl kalkarım gibi düşünceler insanı yiyip bitirir. Ne yapmak gerek derseniz de korku ile değil işinize tutku ile yaklaşın başarısızlık korkusu kısa vadeli olacaktır ama bu durum strese tükenmişliğe ve başarısızlığa sebep olur. Bunun yerine A-B-C planları elinizde hazır bulunsun ama ne olursa olsun A planınıza güvenin ve ne kadar güçlü yaklaşabilirseniz o kadar güçlü yaklaşın çünkü A planım olmazsa B planım var derseniz A planı için çabalamayı bırakıp daha normal şeylerden kurtulamazsınız.

Kolay İşlerden Başlayın


Gece motive olanlardan olmayın sabah motive uyananlardan olun. Çünkü iş işten geçtikten sonra “ben onu yarın yaparım yaa” diyerek ertelemeyi herkes yapacaktır. Bu yüzden de sabah kalkar kalmaz sabah 3 tane minnettar olduğunuz şeyi yapın hemen örneklendiriyorum. Yatağınızı toplamak şükredin sabah sporunuzu koşunuzu size kısa vadede mutlu ve motive edecek şeylere yönelin odanızı toplayın meditasyon yapın vb. bir sürü örnekle güçlendirilebilir bunlar size 1 günde 1 haftada motive etmeyecek belki ama 1 ay 1 yıl sonra farka siz bile şaşıracaksınız.

Tek Bir İşe Odaklanmak


Bir çok işe birden odaklanmak fazla masraflıdır. Ayrıca karmaşık konuların geçişini yapmanın hem zaman olarak hemde sizin için zararı vardır. Bir işe odaklanmışken onu yarıda bırakıp diğerine geçiş yaptığınızda emin olun yarı yarıya temponuz, motivasyonunuz ve üretkenliğiniz düşecek bunlar denendi ve onaylandı. Aslında bu durum her yaşta karşılaşılan durumlardan ve bunun bilinç altında yatan şey ise Mükemmelliyetçilikten başka bir şey değildir.
Televizyon bilgisayar taşınabilir akıllı cihazlar yüzünden ders çalışırken veya bir iş yaparken müziksiz yapamaz olduk duşta opera dinlemek gibi klasik ve komik şeyler de maalesef bunun içindedir tamam bunlar olmadan artık bu dünyaya adapte olmamız pek mümkün değil ancak kendi işimize ve özelliklede kendimize gereken değeri vermediğimiz için verimliliğimiz tamamen yerlerde.
Bazı bilim adamları bu durumun, verileri beynimizde işlenme sürecinde dar boğazdan kaynaklı olduğunu düşünüyor. Beyindeki prefrontal korteks yüzünden birden fazla işi aynı anda yapmamızı engelleyen dar boğazlardan biri olabilir sanırım. Prefrontal korteks beynin yürütücü işlevlerinden (örneğin dikkat kontrolü, karar verme becerisi, problem çözme yetisi) sorumlu yani bir davranışın bilişsel kontrolünü sağlayan bir bölgesi. Neuron dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre iki işi aynı anda yapmaya çalışırsak beynin görevlerden birine öncelik verdiğini göreceğiz ve bu da diğer görevin milisaniye ölçeğinde de olsa ertelediğini göstermektedir. Bu, aslında hiçbir zaman dikkatimizi çekmese de aynı anda iki konuya odaklayamadığımız anlamına gelebilir.