Kuralların Ötesine Geçmek İçin Öneriler

Kuralların Ötesine Geçmek İçin Öneriler

Hayatta birçok kez problemlerle karşılaşırız ve bazı şeyler bizim kontrolümüzün dışında gerçekleşir. Bazen bir çıkış yolu bulamayız. Çünkü hep bilindik tarz kurallarla problemleri çözmeye çalışırız. Kuralların ötesine geçmek hiç birimizin aklına gelmez. Yeni bir çözüm bulmak, yeni bir strateji geliştirmeyi düşünmeyiz. Çünkü beynimiz kural alışkanlıkları ile doludur. Yani genel geçer kuralları uygulamaya meyillidir daha çok. Bugün sizlere Scott Thore’ın ‘‘Einstein Gibi Düşünmek” kitabında da bahsettiği kuralların ötesine geçerek problemleri çözme yöntemlerinden bahsedeceğim.

1. Problemlerinizi Not Alın.

Kendinize bir liste hazırlayın. Ve bu listeye hayatınızdaki problemlerinizi tek tek sıralayın. Problemin büyük ya da küçük olması önemli değil, hayatınızda neleri değiştirmek istiyorsanız ne kadar probleminiz varsa yazmaktan çekinmeyin. Ve bu listeyi görebileceğiniz bir yere asın ya da yanınızda taşıyın.  

2. Çözümler Üretin.

   Kuralların Ötesine Geçmek İçin Çözüm Üretmek.
Kuralların Ötesine Geçmek İçin Çözüm Üretmek.

İnsanlar çoğu zaman fikirlerinin saçma olduğunu düşündükleri gerekçesiyle düşünmemeyi ve düşüncelerini uygulamaya geçirmemeyi tercih ederler. Her daim bir fikriniz olsun. Saçma da olsa bir çözüm üretin. Bırakın size gülsünler. Ama tek bir düşünce ile sınırlı kalmayın. Bir sürü çözüm üretin kendinize. Çünkü bilemezsiniz hangi saçma düşüncenin sizi asıl doğru hedefe götüreceğini.Mantıklı olmaya çalışmayın, mantıklı olmaya çalışmak eski kural alışkınlıklarınıza geri döndürecektir. Einstein’ın çoğu başarısının arkasında saçma diye nitelendirdiğimiz kuralların ötesine geçmiş fikirleri yatar.

      3. Cesaretli Olun.

Kuralların Ötesine Geçmek İçin Cesaretli Olmak.
Kuralların Ötesine Geçmek İçin Cesaretli Olmak.

Kurallarının ötesine geçmeye cesaretiniz olsun. Kuralları yıkabilin. Kurallara uymadan çözüm üretebildiğinizi, düşünebildiğinizi görünce inanın çözümlere biraz daha yaklaşacaksınız.  Devletin koyduğu kurallardan bahsetmiyorum tabi ki. Hayatın içinde kendi kendimize farkında olmadan kurallar koyuyoruz. Çoğumuz hayatta kurallara sıkışmış durumdayız. Matematik kuralları, trafik kuralları, fizik kuralları, Türkçe kuralları gibi hayatımızın her alanında kurallar ile karşılaşıyoruz.  Bu kuralları yıktığımızda farklı düşünme stratejileri geliştirmeye başlayacağız.

4. Kuralların Ötesine Geçmek İçin Tohum Fikir Belirleyin.

Alışkın olduğumuz kural rutininden kurtulmak için bir fikre ihtiyaç duyarız. Kuralların ötesine geçmek için tohum fikirleri kullanırız. Nedir bu tohum fikir ? Tohum fikir, problemlerimizi çözmek için alışkın olduğumuz kuralların ötesinde bir çözüm sunar. Yani çözmek istediğimiz bir problemi ürettiğimiz bu tohum fikir ile az da olsa bağlantı kuracağız. Bu çok saçma gelse bile doğru yolu düşünmek için farklı bir açıdan bakmanızı, farklı deneyimler kazanmanızı sağlayacaktır. Tohum fikri ile problem arasındaki herhangi bir ilişki varsa bu tohum fikir bizi alışık olduğumuz kuralların ötesine geçmemizi engelleyecektir. Örneğin Yükseklik korkunuz var diyelim, kendinize hemen saçma bir tohum fikir belirleyin. Terlik kelimesini tohum fikir olarak belirleyebilir farklı düşünerek, kendinize yeni stratejiler belirleyerek bu tohum fikir üzerinden korkunuzu nasıl yenebileceğinizi düşünebilirsiniz.

5. Kuralların Ötesine Geçmek İçin Yeterli Kaynak Bulduğunuzdan Emin Olun.

Bir şeylerin yeterli olmadığına inandığınız an bir çözüm bulmayı denemekten vazgeçersiniz. Çoğu iyi fikir, bu fikirleri işler hale getirecek bir yol bulana kadar birkaç kez denenmelidir. Hata yapmaktan korkma ve her defasında denemekten vazgeçme. Hatalar, başarının ön koşuludur. Unutmayın her denemenizde koşullar bir tık daha değişmiş olacak.

Aynı anda birden fazla fikre odaklanamazsınız, birini seçmeniz gerekir. Geliştirmek üzere size en heyecan veren fikri seçin. Seçim kriteriniz kişisel ilginiz olsun. Hiçbir fikri işe yaramaz ya da zayıf olduğu için elemeyin. Sadece sizi heyecanlandıran, size sıkıcı gelmeyen fikirler üzerine yoğunlaşın. Böylece daha verimli çalışabilirsiniz.

Bir yerde doğru olan bir kural her yerde doğru olarak kabul edilmeyebilir. Bizim gerçek olarak nitelendirdiğimiz şeyler toplumdan topluma farklılık gösterebilir. Bu yüzden bir problemi alışkın olduğunuz bir kural ile çözemiyorsanız kurallarınızı değiştirin. Kuralların ötesine geçmede ilk adım kurallarınızı tanımlamaktır.

Kitabı satın alarak daha detaylı bilgiye sahip olabilir, adım adım çözümlerinize nasıl kavuşacağınızı öğrenebilirsiniz.