Kendini Bilmek Ama Nasıl?

“Kendin olmak.”
“Kendini bilmek.”
“Kendini bulmak.”

Ve bunlara benzer ifadeleri kişisel gelişim, psikoloji, tasavvuf, felsefe kitaplarında sık sık görüyoruz. Ortaokuldan beri kişisel gelişim konusunda çok okuyan biri olarak fazlaca karşılaştım diyebilirim. İlk olarak “kendin ol yeter”şarkısında duymuştum bu ifadeyi. Kulağıma güzel gelmişti ama üzerine hiç düşünmemiştim. Sonraları okudukça daha çok görünce araştırmaya başladım.
”Kendini bilmek ne demek?
“İnsan kendini nasıl bilebilir?
gibi sorularla araştırmaya devam ettim.
İki yıldır araştırıyorum ve anladım ki bu çok derin bir mevzu ve ömürlük bir olaymış.
Hepimiz doğduğumuzda kendimiz olarak doğuyoruz, doğduğumuz ve başta aile olmak üzere büyüdüğümüz ortamların etkisiyle şekilleniyoruz. Büyürken çevrenin etkisiyle bize öğretilen doğruları “hayat böyledir” diye kaydediyoruz ve onu rutinimiz haline getiriyoruz. Yaşla beraber sorumluluklarımız, kaygılarımız da artıyor ve biz kendimizi kaybetmeye başlıyoruz. Yaşadığımız hayat başkalarının bize bilerek veya bilmeden öğrettiği hayat yani onların hayatı oluyor. İşin en acı tarafı kendimizi kaybettiğimizin farkında bile olmuyoruz. Sonuç; yaşadığı hayattan memnun olmayan mutsuz ama o hayatı sımsıkı sahiplenen insanlar. Öyle bir sahiplenme ki mutsuzluğunu sorgulayıp değişmek isteyen insanlara da engel oluyor kendini bilmeyen insanlar… ??
Engeller olsa da çok şükür ki kendimi kaybedişimin farkına vardım ama bu öyle “Aa kendimi kaybetmişim hadi bulayım.” demekle olmadı. Bu konu üzerine çok düşündüm okudum ve mutsuzluğumu sorguladım. Fark etmek önemli bir adım ve bu adımı atabilmek ve kendini tanıma yolculuğuna devam edebilmek için aşağıya yazdığım aktiviteleri bol yapmamız gerekli.
-Okumak.
-Yeni insanlar tanımak.
-Yeni yerler keşfetmek.
-Yazmak.
-Soru sormak.
-Düşünmek (yaşadıklarını, hissettiklerini vs. ).

Bu aktiviteler bizim öğrenmemize, hayata farklı pencereden bakmamıza, zihnimizde yeni bağlantılar kurulmasına ve böylece kendimizi bulmamıza yardımcı olur. Yani Yaşadığımız her olay, tanıdığımız her insan, ayağımıza takılan taş bile kendimizi bulmak için bir ipucu. Böyle bakınca çok heyecan verici değil mi?
Dediğim gibi konu derin ve yazacak çok şey var.?Seri olarak bu konuyu yazmaya devam edeceğim inşallah.

Kendimizi bulabilmemiz dileğiyle şimdilik hoşçakalın.☺️☺️