Motivasyon Kaybına Yol Açan Düşünce Hataları

Motivasyon Kaybına Yol Açan Düşünce Hataları

Motivasyon bir işi sürdürürken devam etmemizi sağlayan güdü veya güçtür. Birçok kişi hedeflerini gerçekleştirmek için motivasyon bulmada ve sürdürmede zorluk yaşamaktadır. Motivasyonunuzun düşmesine sebep olacak birçok etken olabilir. Bu yazıda motivasyonun düşmesine yol açan düşünce hatalarına bakacağız.

Sürece değil sonuca odaklanmak

Bir işi yaparken veya uzun dönemli bir hedefi sürdürürken sürece değil direk sonuca odaklanmak motivasyon kaybına yol açmaktadır. Çalışma esnasında sürece odaklanmak, çalışmalarınızı sürdürürken küçük hedeflere odaklanıp bunları gerçekleştirmek, yaptığınız işten keyif almak motivasyonunuzu arttırır. Doğrudan sonucu düşünüp, beklentilerinize kısa süre içinde ulaşamadığınızı görmek motivasyonunuzu düşürür. Bu sebeplerden ötürü yaptığınız işi sevmeniz ve o işi yaparken zevk almanız motivasyonunuzu sürdürmeniz de büyük etkiye sahip.

Başarısızlıkları genellemek

Hedeflerinizi gerçekleştirirken doğal olarak birçok başarısızlıkla karşılaşıyorsunuz. Karşılaştığınız her başarısızlığı genelleyip ‘Ben hep başarısız oluyorum.’ veya ‘Ben başarısız biriyim.’ gibi genelleştirdiğiniz düşünce biçimleri motivasyonunuzu düşürecektir. Bu süreçte başarısızlıkların da olacağını ,bu başarısızlıkların yolculuğunuz süresince size önemli dersler vereceğini unutmayın. Karşılaştığınız zorluklar size değiştirmeniz gereken davranış ve düşünce kalıplarınız olduğunu gösterebilir. Başarısızlıkların nedenlerini bulup, bunları çözmek motivasyonunuzu
arttıracaktır.

Başkalarının başarılarına odaklanmak

Motivasyonunuzu düşürecek etkenlerden birisi de kendinizi başkaları ile kıyaslayıp, kendi yaptıklarınıza değil başka insanların yaptıklarına odaklanmaktır. Her insanın idol aldığı , yol gösterici olarak gördüğü insanlar var olabilir. Bu kişilerin düşünceleri, davranışları ve yaşam biçimleri sizi motive edebilir. Bunlara odaklanmayıp kişilerin gerçekleştirdiği başarılara odaklanmak, onların yaptığı işleri yüceltip kendi yaptığınız işi küçümsemek kişilerin motivasyonunu ciddi anlamla düşürmektedir. Kişilerin bir şeyleri başarırken kaç kere başarısızlık yaşadığını, kaç kere pes edip tekrar başladığını bilemezsiniz. Sadece yaptığı başarılara bakıp o kişileri başarılı, kendi başarısızlıklarınıza bakıp kendinizi başarısız olarak algılamak düşünce hatasıdır. Yaptığınız işe odaklanıp kendi başarılarınıza odaklanmak, herkesin yolculuğunun farklı olduğunu düşünmek size iyi gelecektir.

Sadece motivasyon olunca harekete geçmek

Motivasyonu sürdürmenin en önemli etkenlerinden biri de motivasyonunuz olmasa bile o işe başlamak. Çoğu kişi motive olduğu zaman o işi yapmayı bekler ve motive olmadığı zaman için işe bir türlü başlayamaz. Bu da kişinin motivasyonunun daha da düşmesine sebep olur. Bir işe başladıktan bir süre sonra motivasyonunuz da gelecektir. Bu yüzden motive olmasanız bile o işe başlayın.

Mükemmelliyetçi olmak

Mükemmeliyetçi olmak bir işi sürdürürken o işi eksiksiz yapmak için yoğun bir çaba göstermenize sebep olabilir. Detaylarda fazla zaman geçirmek, hatasız bir iş çıkarmak için yoğun zihinsel çaba göstermek o iş için gerekli olan enerji ve motivasyonunuzun düşmesine sebep olacaktır. Düşen enerji ve motivasyon kaybı ile mükemmel olmayan iş genellikle yarım bırakılır ve bu da motivasyonun daha da düşmesine sebep olur. Yaptığınız işi yapabildiğiniz en iyi şekliyle yaptığınızdan emin olun ve bırakın.

Küçük ilerlemeleri küçümsemek

Küçük başarıları küçümsemek,’ Bu kadar ilerlemeyi herkes yapar, önemli olan büyük ilerlemeler’ diye düşünmek motivasyonunuzun düşmesine sebep olacaktır. Bir işi sürdürürken küçük başarılarınızı gözden kaçırmayın ve kendinizi ödüllendirin. Bu başarılar sizin o işi sürdürürken yakıtınız olacaktır.

Olumsuzluklara odaklanmak

Eğer yaptıklarınıza değil de yapmadıklarınıza odaklanırsanız, başarılarınızı küçümseyip başaramadıklarınızı düşünürseniz, yolcuğunuz sırasında karşılaştığınız zorluklara takılı kalırsanız, motivasyon kaybına uğrarsınız. Sürekli olarak olumsuzluklara odaklanmak, olumlu şeyleri gözden kaçırmanıza sebep olur ve ilerlemeniz yavaşlar. Olumsuzluklara çözüm bulduktan sonra yapabileceklerinize ve başarılarınıza odaklanmak motivasyonunuzun yüksek olmasını sağlayacaktır.