Kelimelerin Muhteşem Gücü

Kelime, sözcük ya da söz; tek başına anlamlı, birbirine bağlı bir ya da daha fazla biçim birimden oluşan, ses değeri taşıyan dil birimidir.

Peki ya hayatınızı mahvetmek ya da hayatınızı güzelleştirmek sizin kelimelerinizin elinde desem?

Gülebilirsiniz ya da kafayı yediğimi düşünebilirsiniz.

Ancak bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek bulunuyor ortada.

Evrendeki her şey titreşim halindedir. Bundan kaynaklı olarak da her şeyin bir frekansı mevcuttur. Bu yayılan frekanslar sonucunda aynı frekansta olanlar birbirini çekmeye başlar.

Evet! Kelimelerin özel güçleri var!

Her şeyin olduğu gibi her kelimenin de bir frekansı vardır. Ağzımızdan çıkan her kelime evrene frekansını yayar. Ve sonrasında kendisiyle aynı frekanstaki her şeyi çekmeye başlar.

Mesela “Depresyondayım unutuldum” diye başlayan hepimizin bildiği eski bir şarkıyı sürekli söylemeye başladınız. O anda mutlusunuz ancak şarkıyı sürekli tekrar etmeye devam ettiğinizde gerçekten sizi depresyona sokacak bir olayı çekeceksiniz. Çünkü ağzınızdan çıkan her kelimenin frekansı evrene yayılıp aynı frekanstaki olayı size çekecektir.

Bunun tam tersinde ise yani üzgünken bile “Mutluyum” diye tekrarlarsanız birden üzüldüğünüz konular ortadan kalkar ve gerçekten mutlu olduğunuzu görürsünüz.

Size demiştim KELİMELERİN MUHTEŞEM GÜÇLERİ VAR!

Bunu öğrendiğimize göre bu gücü kendi lehimize nasıl kullanabiliriz onu öğrenelim!

1) Olumsuz kelimeleri unutun.

Öncelikle olumsuz kelimeler içeren bütün cümleleri hayatınızdan çıkarmalısınız. “Yapamam, asla, olmayacak, imkansız” tarzı cümleleri hayatınızdan çıkarmakla işe başlayabilirsiniz.

2) Bin düşünüp bir söyleyin.

Atalarımız hep çok düşünüp az konuşmamızı söylemişlerdir. Düşünmeden ağzımızdan çıkan varsayımsal cümleler bile hayatımızı çok büyük bir şekilde değiştirebilir, kötüleştirebilir. Bu nedenle çok düşünüp az konuşun.

3) Pembe gözlüklerinizi takın.

Bazıları bu pembe gözlüklerle hayata bakmaya saçmalık olarak baksa da aslında böyle bakmak ve her olayı olumlu, güzel şekilde yorumlamakla hayatımızda çok büyük değişimler yaşayacağımızı göreceğiz.

4) İptal edin!

Farketmeden ağzınızdan olumsuz kelime çıktıysa ya da birileri yanınızda olumsuz cümlelerle içinizi karartmaya devam ediyorsa içinizden “İptal ediyorum” deyin ya da “Tövbe ediyorum” diyebilirsiniz. Böylelikle o cümlenin olumsuz frekansını kendinize çekmeyi iptal etmiş olursunuz.

5) Şükredin.

Hayatınızdaki en ufak güzelliklere bile şükredin. Böylece daha büyük güzellikleri hayatınıza çekmiş olacaksınız.

Mutlu olmak istiyorsak yukarıdaki beş maddeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Peki ya bu konuya dair birçok yazı yazdım. Ben bu yazdıklarımı hayatımda uyguladığımda neler değişti? Çok detaya inmeden sizlerle bunları paylaşacağım.

  • Şükretmeyi öğrendim. Hayata olumlu bakmaya başladığımda, kelimelerimi hep olumlu olanlardan özenle seçmeye başladıktan sonra hayatımda var olanları farkettim. Çok büyük olmayan ufak sorunlar için kelimelerimi boşuna tüketip kendime dert edindiğimi anladım. Çok büyük olan olaylar bile gözümde zamanla küçüldü. Çünkü sağlığım gibi, ailem gibi çok daha büyük şükretmeme sebep olan şeylere sahiptim.
  • Hayallerimin gerçekleşeceğini tekrarladım sürekli ve hayallerim şu anda gerçekleşiyor. Aileme bile şaka gibi geliyor. Evet, hayallerim gerçekleşiyor tek tek. Çok yakında en büyük hayallerimden birine sahip olmuş olarak hayatıma devam edeceğim.
  • Mutluyum. Kelimelerimi özenle seçmekle her an mutlu olmak gibi çok güzel bir hediyem oldu. Olaylara pembe gözlüklerle bakmak ve olayların hakkında olumlu konuşmakla çoğu zaman mutlu ve huzurluyum. Elbette üzüldüğüm zamanlar oldu ancak hayatımda o anda bulunan güzel şeylere şükrederek kolayca atlattım.

Evreni böyle güzel çekim yasasıyla yaratan bir Rabbimiz var. Hayatımızı güzelleştirmemiz için bize bir fırsat sunmuş.

Kelimelerinizi güzelleştirin Rabbiniz de hayatınızı güzelleştirsin.

Denemek bedava!