Beyin Dostu Besinler

Çok hızlı akan bu çağa uyum sağlamakta zorlananlardan biri de beynimiz.Etrafta çok fazla uyaran ve değişken var hal böyle olunca odaklanamama,dikkatsizlik,unutkanlık gibi sorunları çok fazla yaşıyoruz.Bu noktada öncelikle beynimize destek olacak şekilde bir beslenme tarzı oluşturmak ve beraberinde zihin egzersizleriyle bu problemler ortadan kaldırılabilir.İşte bu yazım da beynimize iyi gelen besinler kısmıyla ilgili.

Hadi birlikte öğrenelim bakalım hangi besinler bizim beynimize iyi geliyor?

1) BALIK

Omega3 açısından zengin olan balık hafızayı geliştiriyor.Sinir hücreleri arasındaki elektrik sinyalini artırarak beynin daha hızlı ve iyi iletişim kurmasını sağlıyor.Haftada 2 gün balık ızgara/buğulama gibi sağlıklı yöntemlerle pişirildiğinde beynimiz için süper bir besin??

2)YAĞLI TOHUMLAR/KURUYEMİŞLER

Ceviz,badem,fındık,kaju,fıstık,çörek otu,keten tohumu,kabak çekirdeği gibi besinler bu grupta yer alıyor.Her gün küçük bir miktar(15 tane fındık,3 tane ceviz içi,yarım çay bardağı kabak çekirdeği gibi) çiğ kuruyemiş düzenli olarak yenilirse

-İçindeki E vitamini sayesinde zihinsel gerilemeyi yavaşlatıyor.

3)YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

A,C ve K vitamininden zengin bu sebzeler beyni hasarlara karşı korur.Ispanak,karalahana,pazı,brokoli,roka,dereotu gibi sebzeler bu grupta yer alıyor.Vitamin kayıpları olmaması için çiğ veya buharda az pişmiş olarak tercih edilirse daha yararlı olur.

4)KAKAO

Mutluluk hormonu diye bildiğimiz serotonin hormonunun üretimini artırır ve depresyon ihtimalini azaltır.Bilişsel fonksiyonları artıran flavanoid dediğimiz bileşenleri içerir.Kakaonun kendisini tariflerimizde kullanarak daha güzel faydalanırız.

5)TAM TAHILLAR

Esmer pirinç,yulaf,esmer ekmek gibi tam tahıllı besinler içindeki sağlıklı bileşenler sayesinde beyne kan akışını artırarak konsantrasyonu artırır.

6)SU

Beynimizin kendisi zaten su içerdiği için yeterli mikarda su içmediğimizde beyin fonksiyonları olumsuz etkilenir.Günde 8-10 bardak suyu susamasak ta içmemiz gerekir.

7)KIRMIZI/MOR MEYVE SEBZELER

Antioksidan içeriği yüksek olan bu gruptaki sebze ve meyveler vücuttaki zararlı toksinlerle mücadele ederek beynimiz de dahil olmak üzere tüm vücudumuzu korurlar.Kırmızı lahana,mürdüm eriği,patlıcan,kırmızı pancarı bu grupta ele alabiliriz.

Beden,zihin,ruh birbiriyle bağlantılı ve bir bütün.Sağlıksız beslenme duygularımızı,duygular beslenmemizi etkiler.Ona iyi gelen besinlerle beynimize iyi bakarsak duygularımızın bize olan etkilerini yönetmek daha kolay olabilir??

Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim?♥️