Doğru Karar: Hayatta Doğru Karar Nasıl Verilir

Hayatın her anında bir şeylere karar vermemiz gerekir.Karar vermek yaşamın bir parçası olagelmiştir. Verilecek olan bu kararlar bazen ne giyeceğimiz, ne yiyeceğimiz gibi basit/anlık kararlar olabildiği gibi bazen hayatımızın önemli bir kısmını etkileyecek kararlar da olabilir. Aslına bakarsanız karar vermek kolay, zor olan ise verdiğiniz kararın doğruluğundan emin olabilmek. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru karar almaya bir adım daha yaklaştırırken, kaybetme korkusuna kapılmak yanılmanıza neden olabilir.

Sonradan pişmanlık duygusuyla boğuşmamak için verdiğiniz kararların doğruluğundan nasıl emin olabiliyorsunuz? Ya da şöyle diyelim verdiğiniz her kararın arkasında dimdik durabiliyor musunuz? Karar verme sürecinde zorluk yaşayanlardansanız buyrun beraber doğru karar vermek için yapılabileceklere bakalım.


1. Kararlarınızın sonuçlarından korkmayın
Bu yolculukta kendimize zorluk çıkardığımız ilk yer burası galiba. Daha verdiğimiz kararı uygulamaya koymadan sonucu hakkında düşünceler kurgularız fakat çoğu zaman ne hayalimizdeki kadar acı olur sonuç ne de mutlu. Bu abartılı öngörülerden kaçınmak gerekiyor.

2. Endişenizi ciddiye alın
Bazı konularda karar vermek gerçekten çok zordur. Kierkegaard, endişeyi karar verme özgürlüğümüzün doğal ve kaçınılmaz bir sonucu olarak ele almıştır. Endişeye karşı böyle bir yaklaşımı benimsediğimizde davranışlarımızı özgürce belirlerken gösterdiğimiz cesareti fark edip onunla gurur duymayı öğrenebiliriz. 

3. İçgüdülerinize güvenin
Doğru bir karar için her zaman uzun bir süreye ihtiyaç olduğu düşünülür; oysaki, hayatın bazı alanlarında ani ve içgüdüsel fikirler uzun zaman harcanarak alınan kararlardan çok daha iyi sonuçlar verir.

4.Gözlüklerinizi değiştirin
Öncelikle mevcut ise at gözlüklerinden kurtulmak lazım.Yani “kendiniz için kendinizden özgürleşmelisiniz” Hayata bakış açınızı değiştirdiğinizde geçmişte gözden kaçan birçok şeyi fark etmeye başlayacaksınız. Siz görmek istediğiniz gibi bakmak yerine, birkaç farklı açıdan bakmaya başladıkça kararlarınızı daha kolay ve daha emin bir şekilde vermeye başlayacaksınız.

5.Mükemmel olamayacağınızı kabullenin
İmkânsız bir mükemmeliyetçilik yerine yeterince iyi olanı seçmekle yetinin. İyi karar vermek için yalnızca sağlıklı ve gerçekçi bir süreç yaşamak değil aynı zamanda bu kararı verdikten sonra doğru işler yapmış olmak gerekir.

6.Başkalarından öneri alın
Tek başına alınan kararlar çoğu zaman tek yönlü düşünülmüş kararlarlar olur. Bu yüzden çok yönlü sonuçlar için yakın arkadaş yada rol model belirlediğiniz bir kaç kişiden öneri alabilirsiniz.

7. Kararınızı verdiğinizi hayal edin
Karar verdiğinizi hayal edip bu kararın hayatınızda yol açtığı değişimleri zihninizde görselleştirmek yararlı olur. Hayalinizdeki her ayrıntıyı dikkatle inceleyin. Nasıl hissediyorsunuz? Çevrenizdeki neler değişmiş? Başınıza gelebilecek en kötü şeyi hayal ederseniz korkularınızla yüzleşmiş olursunuz.

8.Hatalarınızdan ders çıkarın
Yaşadığımız başarısızlıklara genellikle iki şekilde tepki veririz: Verdiğimiz yanlış kararlara bir bahane bulmak için elimizden geleni yaparız ya da kendimizi verdiğimiz kararla tamamen özdeşleştirme yoluna gideriz. Ancak yaşadığımız başarısızlıkların tümü, onlara doğru bir şekilde yaklaştığımız sürece kendimizi geliştirmemiz için bize bir fırsat sunar. Ayrıca hayatımızda verdiğimiz kararların çoğunu -ümit ettiğimiz sonuçlara ulaşmamızı sağlamadıklarında- geri alabilir ya da değiştirebiliriz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir