Büyük Düşünerek Başarılı Olmak

Kendi zihniyle yola çıkan insanlar büyük düşünür


Büyük düşünmek daha önce bir kavram olarak aklına gelmemiştir öyle değil mi? 
Düşünce, oldukça kişisel ve zihinsel olabilen bir kavramdır. Kimi zaman doğruyu bulmak için düşünürüz, kimi zaman daha iyisi peşinde olduğumuz için düşünürüz ve kimi zamanda pozitif düşünceyi oluşturmak adına düşünürüz. Düşünürüz ama nasıl olduğu pek ilgilendirmemiştir bu güne dek. Oysa şu canlı popülasyonunun içine dalarak bir arayışa girmiş olsan ne büyük düşünceler vardır oracıklarda…


Büyük düşün ki zihnindekiler kanını kıpırdatsın, içini heyecanlandırsın ve çılgınca fikirler sunasın hayatına..


Biz minimal toplum bireyleri olarak alışılagelmiş bir hayat yaşıyoruz bununla birlikte fikirlerimiz de düşüncelerimiz de minimalize olmaya yüztutuyor.

En garip örneği ise, uluslararası yapılan bir ankette olduğu gibi “büyük düşünmek bizler için neyi ifade ediyor?” Sorusu insanlara yönetiliyor. Bu soruya o kadar uç cevaplar alınmıştır ki, sonuçlar karşısında oldukça şaşkın bakışlar belirmiştir. Şöyle ki,  kimi “tuttuğu takım üzerine total yapmak” ,  kimi “servet içinde çok zengin olmak” , kimi ” kocaman bir kütüphane kurmak” demiştir ve bunlar yalnızca birkaçı. İşte görüyorsun her zihin farklı düşünür ve büyük düşünmek birden fazla anlam kazanmaya başlar.


Sen bu hayatta öyle bir büyük düşün ki yaşamını tümüyle ele almış olarak geleceğine ışık tutabilesin.

Büyük düşünmek insanları en iyi yerlere gelir. Büyük düşünmek sistematik bir çaba gerektirir. Düşüncelerimizi kontrol ettiğimizi düşünürüz ancak çoğu zaman kontrol edemeyiz, düşüncelerimiz bizden bağımsız olarak gelişir. İlginç olan şudur ki; çoğu insan bilinçaltının kendisinden bağımsız olarak çalıştığının farkında bile değildir. 

Bazı parametreler vardır şu şekilde;

Pozitif düşün: Başarılı insanların ortak özelliklerini gözlemlediğimizde bu insanların pozitif düşünmeyi alışkanlık haline getirdiklerini gözlemleyebiliriz. Başarısız insanlar ise her konuda negatif düşünürler ve karamsarlığı alışkanlık haline getirmişlerdir. Başarılı olmak istiyorsak negatif düşünceleri hayatımızdan çıkarıp atabilmeliyiz ve ancak bu şekilde pozitif düşünceye sahip oluruz.

Olaylar karşısında tepkilerinizi kontrol altına alın:

 İnsanız ve doğamız gereği değişken duygu durumuna sahibiz bu doğrultuda başımıza pek çok olumsuz olay gelebilir. Başımıza gelmesi muhtemel olayların olumsuz etkilerinden en az şekilde etkilenmemiz için düşüncelerimizi olumlu yönlere kaydırarak ruh sağlığımızı korumalıyız. Ancak bu şekilde büyük düşünerek sağlıklı bir insan psikolojisine sahip olabiliriz.

Zihinsel düşünme becerisini geliştirin:

 Olaylara farklı pencerelerden bakabilme yeteneğini kazanmak ciddi bir kazanımdır. Örneğin; sınavda düşük not alan bir öğrenci,’ başarısız oldum’ gibi bir yorumlamaya gitmek yerine, ‘başarı yolunda bir basamak daha ilerlemiş oldum’ gibi bir yorum getirerek sınavdan almış olduğu düşük notun etkisini kendi lehine bir yorumla kendisine faydalı hale getirebilir. Zihnin bu düşünce eylemi olay ve durumlar karşısında oldukça kararlı bir insan duruşu yaratır ortaya.

Büyük düşünmek için olumsuz kelimeleri hayatınızdan ve dusuncelerinizden  çıkarın:

 ‘Yapamam’, ‘imkansız’, ‘çok zor’ gibi sizleri sınırlayan kelimeleri hayatınızdan çıkarın ve bunu yerine; ‘yaparım’, ’imkansız diye bir şey yoktur’, ‘her şeyin kolay bir yolu vardır’ gibi seni motive edecek kelimeleri kullanmayı alışkanlık haline getir.
Bu düşünce sana kendini daha iyi hissettirecektir inan bana.

Düşüncelerin büyük olsun:

Düşüncelerin ne kadar yükseği hedefliyorsa, ulaşacağın hedef de o kadar yüksek olur. Küçük hedeflerle yetinme, her zaman yüksek hedeflerin olsun. Mesela, bir dağa tırmanmak sana olası bir hedef gelirken, çılgınca bir şekilde  bu hedefin daha da  üst sınırlarını aşmalısın ancak bu şekilde büyük düşünerek daha da iyisine kavuşacaksın.

Büyük düşünen kendini sınırlamayan  insanlarla beraber ol: 

Büyük düşünen ve başarılı olan insanlarla beraber ol. Büyük düşünmek bulaşıcıdır. Amacınıza uygun olan insanlarla tanış. Bir zaman ardından bulunduğun konumdan tatminkâr olmadığını anlayacaksın ve bu insanların sayısını arttiracaksın.

Düşünceler insanları programladığının farkında ol:

Geçmişte yaşadığın olaylar ve beyninden geçen düşünceler seni başarı veya başarısız odaklı olarak programlar. Bu durumu çok fazla yaşarız ve birçok örneğimiz de vardır elbette. Çevrendeki insanlar da seni olumlu veya olumsuz anlamda programlamış olabilir. Olumsuz düşüncelerden kurtulmanın en etkili teknik yolu kendinle olumlu bir iç iletişim kurmaktan ve beyni başarıya programlamaktan geçmektedir. Sen bunu yapabilir ve kendi düşüncelerine yön verebilirsin yeterki iste.

Ve senin çok iyi kavradığını düşünerek diyorum ki:

Asla düşüncelerine pozitif yönde egitmekten vazgeçme çünkü sen güçlü bir insan olmak dışında varlığını çok iyi kavrayabilen birisin. Bunu kullan ve hayata güzel gözlerle bakan bireyler olalım, düşüncelerimiz bizi esir almadan biz onu esir alıp yönetelim.

Son olarak şunu demeliyim ki: “Mutluluk, güzelliklerin içinde doğanların değil, çirkinliklerin bile güzel yanlarını keşfedebilecek kadar güzellik kaşifi olanlarındır.”
Tüm olumsuzluklara rağmen o büyük düşünceyi bulacaksın.
İnanıyorum…