Motivasyonunuzu Artıracak 10 Öneri

Bu yazımda motivasyonunuzu arttıracak yani bir hedefi gerçekleştirme isteğinizi arttıracak önerilerde bulunacağım. Hergün yeni kararlar yeni hedefler belirliyoruz. Büyük bir heyecanla hedeflerimizi gerçekleştirmek için yola koyuluyoruz. Buraya kadar her şey çok güzel fakat en zoru bu çalışmaları sürdürmek hatta hedeflerimizi gerçekleştirmekten daha zor geliyor. Süreklilik çoğu insan için bir sorun. Bir şeyi sürekli yapamayınca da motivasyonumuz düşüyor haliyle. Gel gelelim motivasyonumuzu arttıracak ve koruyacak önerilere;

  • Ne için başladığını hatırla

Uzun ve yorucu çalışma süreçlerinde neden bu işe başladığımızı unutuyoruz o yüzden kendimize sürekli neden başladığımızı hatırlatmak motivasyonumuzu arttırmak için faydalı olacaktır.

  • Hayallerinle ilgili hayaller kur

Gelecekte olmak istediğiniz yeri ve yapmak istediklerinizi hayal edin. Hayal ettikçe, isteğiniz daha çok artacaktır.

  • Kendine zaman ayır

Gün içinde kendinize ayırdığınız bir zaman dilimi oluşturun. Bu zaman diliminde yapmayı en çok sevdiğiniz şeyleri yapın . Yaparken zamanın nasıl akıp gittiğini anlamadığınız hobileriniz mutlaka olmalı . Eğer hala hobilerinizi keşfetmediyseniz yeni şeyleri denemekten çekinmeyin. Böyle zamanlar size enerji ve huzur verir. Kendinizi ruhen ve bedenen dinlenmiş hissedersiniz.

  • Ajanda Tut

Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenin en etkili yolu günlük ve aylık ajanda tutmak. Her ay önemli işlerinizi planlayarak önünüzdeki günleri daha iyi görebilirsiniz. Buna ek olarak, her gece yatmadan önce sonraki günü veya sabah erkenden o günü planlayabilirsiniz. O gün yapmak istediklerinizi ve hedefleriniz ile ilgili yapılacakları yazıp onları yaptıktan sonra üstünü çizmek gerçekten sizi tatmin edip motivasyonunuzu arttıracak.

  • Sağlıklı Beslen

Gün içinde enerjinizi en iyi şekilde kullanmak için sağlıklı beslenmek şart. Özellikle sürekli yağlı ve şekerli besinleri tüketmek , inişli çıkışlı ruh hallerine ve halsizliğe sebep olur. O yüzden protein , sağlıklı yağ ve sağlıklı karbonhidrat dengesini oluşturacak bir beslenme düzeni oluşturmak beden ve beyin sağlığı için olduçka önemli.

  • Egzersiz yap

Egzersiz yapmak deyince aklınıza spor salonunda kan ter içinde kalmak gelmesin. Gün içinde en azından yarım saat yürüyüş yapmak dahi ruh ve beden sağlığına çok iyi geliyor. Daha iyi düşünmenize, enerjik ve pozitif hissetmenize, zinde ve formda kalmanıza katkı sağlıyor. Böylece yapmak istediklerinizi yapıcak gücü kendinizde daha rahat bulabiliyorsunuz.

  • Hayatta sadece hedefler için yaşamayın

Bu hayattaki tek amacınız hedefleriniz olursa, onlara yüklemeniz gerekenden daha fazla anlam yüklersiniz ve hayattaki tek gayeniz amaçlar doğrultusunda olur. Elinizden gelenin fazlasını yapmaya zorlarsanız kendinizi ve bu durum sizi bir süre sonra yıpratır. Hedeflere ulaştıktan sonra büyük bir boşlukta hissedersiniz. Sizi hayata bağlayan değerleriniz olsun; sevmek, saygı göstermek, yardımsever olmak, hizmet etmek sizin için ne önemliyse. Sürekli olan değerleriniz, hedefler gibi sona ermez hayat boyu devam eder.

  • Motivasyonunuzu arttıracak hesaplar takip edin

Bazen bir sözün bir kelimenin sizi nasıl harekete geçirdiğini ve o işe başlamaya ittiğini görebilirsiniz. Bu yüzden sosyal medyada motivasyon hesaplarını veya motivasyon yazıları paylaşan websitelerini takip etmek size güç verecektir.

  • Hedeflerden konuşabileceğiniz arkadaşlar bulun

Aynı hedefler veya farklı hedefleriniz olan arkadaşlarınızın olması, hedefleriniz ile ilgili iletişim halinde olmanız sizi motive edebilir. Bu yolda yalnız olmadığınızı bilmek ve sorunlarla ilgili iletişim halinde olmak size yolda yardım edebilir.

  • Hayatı ve kendinizi sevin

Belki de en önemli madde; sevmek. Her şey sevmekle başlıyor kendini, hayatı ve yaptığınız işi sevmek. Hayatı sevmeden hayattan kaçmak için çalışan çok insan var. Siz kendinizi ve hayatı severseniz yaptığınız her iş sizi tatmin eder. Her şey daha anlamlı hale gelir. Hayatınıza ve yapmak istediklerinize zaman ayırmak size zor gelmez.