Tembellik ve Üşengenlikten Kurtulmak İçin 8 Basit Yöntem!

Tembellik, bir işi yapamama kabiliyetimizin olmaması değildir. Yapma kabiliyetimiz varken ertelemektir. Bahanelerimizi kabullenip engelleri aşmak istememektir.

Niyet etmek başarmanın yarısıdır diye bir söz vardır. Evet, tembellikten kurtulmak istiyorsanız bunun yarısı kararla başlıyor!

Ve sen! Tembellikten kurtulmak istemeseydin bu yazıyı okumazdın.

O halde şu cümleyi sesli olarak tekrarlayarak asıl maddelerimize geçelim:

“Tembellikten kurtulmayı ve hayallerim için her engeli aşmayı seçiyorum!”

Niyet etmek ya da istemek yeterli değildir. İnanmak, tamamen karar vermek ve yapmak istediğimiz şeyi seçmeliyiz. “Seçiyorum” diye biten cümleler bilinçaltında “Yeni bir komut” olarak algılanır ve bilinçaltı seçtiğiniz şeyi yapmak için kendini hazırlar.

Peki ya niyet edip seçmek yeterli midir tembellikten kurtulmak için?

Tabi ki hayır. Başarmanın yarısı niyet etmek olduğu gibi yarısı da icraate geçmek. Şimdi de tembellikten tamamen kurtulmamızı sağlayacak maddelerimizle tembelliğimizi ezip geçelim, ne dersin?

Tembellikten Kurtulma Yolları

Eğer uzun süredir olan bir tembelliğiniz varsa en az 21 gün aşağıdaki maddeleri uygulamalısınız.

1) Niyet Etmek

Önceki paragrafta açıkladığımız gibi niyetimizi sesli olarak söylüyoruz:

“Tembellikten kurtulmayı ve hayallerim için her engeli aşmayı seçiyorum!”

2) Kendine 20 Neden Bul

Bir kağıt, kalem al ve tembellikten kurtulmak için 20 tane nedenini kağıda yaz. 20 tane neden bulamıyorsan gerçekten tembellikten kurtulmayı istemiyorsundur!

3) Nasıl Sorusu

Bilinçaltı “nasıl ve neden” sorusunu duyduğu şeye odaklanmaya başlar ve o sorunun cevabını bulmak için çalışmaya başlar. Şu soruları sesli olarak tekrarlayalım:

‘Nasıl tembellikten kurtulurum?’
‘Neden bu kadar çalışkanım?’

Şu anda çalışkan olmayabiliriz. Ancak bu soruyu sorduğumuzda bilinçaltımızı tetiklemiş ve tembellikten kurtulmak için bilinçaltımızdaki tüm engelleri kaldırmış oluyoruz.

4) Meditasyon

Tembellik sadece bilinçle alakalı bir durum değildir. Bilinçaltından tembellik kodlamasını da kaldırmak gerekir.

Her gece yatmadan önce “Tembellikten kurtulma meditasyonları” yaparsan eğer bilinçaltın tamamen tembelliği hayatından çıkarır.

5) Kaizen Tekniği

Tembellik ve üşengeçlik her şeyi mükemmel yapma duygusundan ortaya çıkar. Evinin şu anda her yeri pis olabilir ya da sınava bir hafta kalmış ve hiç çalışmamış olabilirsin! Tam bu anda uygulaman gereken teknik: Kaizen!

Alarmını aç ve 1 dakika sonrasına alarm kur. Ve o anda yapman gereken işi sadece 1 dakikalığına yap. Alarm çaldığında az da olsa o işi yapabildiğini gördüğünde kendine güvenmeye başlayacaksın ve o işi devam ettireceksin.

Basit gibi dursa da çok etkili bir teknik!

6) Adım Adım İlerle

“Bir kerede tüm işi bitireceğim!” diye düşünmek gözünü korkutur ve beyin o işi sana erteletir. İşini adımlara böl. En minik adımlarla yapmaya başla. Adımları tamamladıkça hissettiğin o mutluluk kendine güvenini artırmakla kalmayıp o işi tamamlamaya doğru seni itecektir. Ve gelsin başarılar!

7) Sabret

Bu adımları yaparken en çok ihtiyacın olan şey sabır. Sabırsız bir insansan sabrını artıracak hobiler bulmanı tavsiye ederim.

8) Motivasyon

Motivasyonla ilgili her gün bir yazı veya video izlemek seni daha ileriye taşıyacaktır. İnstagram sayfamızda bulabilirsin.

Tembellikten ve üşengeçlikten kurtulmanız dileklerimizle…