İrade Nasıl Güçlendirilir?

İradeyi,  bir eylemi gerçekleştirme  ve o eylemi sürdürme kararlılığı olarak adlandırabiliriz. Hayatta hedeflerimizi ve hayallerimizi gerçekleştirmek için irademizin de güçlü olması gerekir. İnsanların çoğu yüksek bir motivasyonla işe başlar fakat devamını sağlamak için güçlü iradeyi kendilerinde bulamazlar. İrade, insanın sonradan kazandığı bir alışkanlık ve irademizi güçlendirmek  bizim elimizde. İradeyi güçlendirmek  konusu üzerinde ne kadar çok çalışır ve güçlendirmek  için çaba gösterirseniz, iradeniz de o kadar güçlenir. Tabi bunun  için önce istemek ve yola koyulmak gerekiyor.

Hedefler Belirleyin

İradeyi güçlü tutmanın en başında hedefleri  belirlemek geliyor. Kararlılığınızın azaldığı yerde dönüp kendinize hatırlatacağınız hedeflerin ve hayallerin olması önemli. Kısa süreli ve uzun süreli hedeflerinizi ajandanıza yazmak ve ara ara açıp okumak size iyi gelecektir.

Günlük, Haftalık ve Aylık Planlar yapın

Günlük koşuşturma içerisinde çoğu kez yapmak istediklerimizi ve sorumluluklarımızı unutuyoruz.  Düzenli bir şekilde ajanda tutmak veya küçük bir not defterine günlük yapılacakları yazıp yanınızda taşımak sizi motive edecektir. Böylelikle yapmanız gerekenleri düşünüp durmanıza gerek kalmadan, kendinizi gün içinde  kontrol edebilirsiniz.  Bu alışkanlığı edindikten sonra günlerinizin verimliliğinin arttığını ve iradenizin yavaş yavaş güçlendiğini göreceksiniz.

Ya Hep Ya Hiç Düşüncesinden Vazgeçin

Çoğu insan, özellikle mükemmeliyetçi insanlar, yapacakları şeylerin kusursuz olmasını ister. Koyulan hedeflerin ya hepsini bir anda yapar, ya da hepsini bir anda bırakırlar. Böyle bir düşünceye sahip olmak insanı bir süre sonra yorar ve iradenizin zayıfladığını düşünüp, motivasyonunuzu düşürürsünüz.

Bu yaşınıza kadar süregelen alışkanlıklarınız var ve bunları bir anda değiştirmek maalesef ki mümkün değil. Bunun farkında olarak yapmak istediklerinizi yavaş yavaş hayatınıza entegre etmeye çalışın. Örneğin, yıllardır spor yapmamış ve oturarak çalışan bir insanın spora gitmeye karar verip, haftada 6 gün spora gitmesi hiç kolay olmayacaktır. Böyle bir durumda haftada 1-2 günden başlayıp, sporu yavaş yavaş arttırması daha sağıklı ve kalıcı olur. Kararlar alırken, mevcut durumunuzu ve gücünüzü gözden geçirip ona göre hareket ederseniz, hedeflerinizi daha kolay ve kendinizi yormadan gerçekleştirebilirsiniz.

Stresi Yönetmeyi Öğrenin

Beynimiz stres altındayken kısa süreli kararlar alır. Bu durumda pek iradeli olamayız ve sağlıklı kararlar alamayız. Aldığımız kararların arkasında durmak ve devamlılığını sağlamak adına stresi yönetmeyi öğrenmemiz  gerekiyor. Böyle anlarda size neyin iyi geldiğini, ne yaparsanız rahatlayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bazı insanlar nefes egzersizi yaparak, bazıları açık havada yürüyüş veya yoga yaparak rahatlar. Bu tamamen size bağlı, sevdiğiniz bir oyunu oynamak bile size iyi geliyorsa onu yapın. Sonra yapmak istediğiniz şeyi yapmak için hazır hale geleceksiniz.

Kendinizle ilgili farkındalığınızı arttırın

Bunun irade ile ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz. Hangi durumlarda motivasyonunuz azalıyor hangi durumlarda enerjiniz daha yüksek bunu bilip buna göre davranmak kararlarınızı sürdürmek açısından çok önemli. Bazı işleri yapmak için yüksek bir enerjiye sahip olmak gerekiyor , enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde bir durup kendinize zaman ayırmanız gerekebilir. Ya da zihin olarak dingin olmanız gereken bir iş yapmanız gerekiyordur bunun için de yazı yazıp kafanızın içindekileri kağıda aktarmak size iyi gelebilir.  Kendinizle ilgili her bilgi sizin için önemli, o yüzden kendinizi gözlemlemeyi alışkanlık haline getirin. Bu durumda ne hissediyorum?  Neden böyle hissediyorum? Ne yapsam  benim için daha iyi olur? gibi sorular ben iradesizim zaten deyip sorumluluklardan kaçmaktan daha cesurca.