Empati Geliştirmek İçin Önemli Adımlar

Empati Geliştirmek İçin Önemli Adımlar

Empati, başkalarının istek ve duygularını anlayabilme olarak tanımlayabiliriz.
Latince “iç, içine, içinde” duygu, acı, hissetme, algılama kelimelerinden ve sevgi, şefkat anlamlarını içeren Empatheia sözcüğünden gelmektedir.
Empati kelimesinin Türkçe karşılığı duygudaşlık olarak veriliyor.
Empati kurmak için bazı özelliklere sahi olmamız gerekmektedir. Bunlardan bazıları iyi bir dinleyici olmak, sabırlı olmak, güler yüzlü ve samimi olmaktır. Yapılan araştırmalara göre samimi ve güler yüzlü insanların empati becerisi daha gelişmiş olmaktadır. Tabi ki hepimiz bize daha yakın olan ve güler yüzlü davranışlar gösteren insanlara daha kolay ve çabuk güveniriz 🙂
Hayatımızın her anında önemi olan empati kurmak, geliştirilebilir bir iletişim türüdür bunun için kendimize küçük ve etkili yollar bulabiliriz.

Empati Kurarken Yargılamadan Dinle !

Empati kurarken önce anlamaya çalışılır, sonra duygular hissedilir en son çözüm üretilir. Ama hepsinden önce karşımızdakini yargılamadan tüm özverimizle dinlemeliyiz. İyi yada kötü diye hemen hüküm vermek empati kurmadan bitmesine sebep olabilir.
Yargılamadan dinlemek, birini rahatlatmak ve onun için orda olmak için önemli bir adımdır. Bahsedilen soruna karşı eleştirmeden, yargılamadan, açık fikirli bir tutum benimseyerek en büyük desteği vermiş oluruz.

Empati Kurarken Duygudaşlık Kur !

Doğru ve uzun vadeli empatinin kurulması için karşı tarafın anlaşıldığını hissettirmemiz gerek. Bunu yaparken içinde bulunduğu duyguyu anlayabilirsek dostluk kurmuş olur, yardımlaşma duygusunu geliştiririz. Başkasının nasıl hissettiğini ve neden böyle hissettiğini anlamak zaman ve çaba ister. İçinde bulunduğu duyguyu anlamak için o duyguyu yaşadığımız bir anımızı düşünerek aynı duyguları paylaşabiliriz.

Empati Kurarken Faydalarını Düşün !

Empati kurmanın hem bize hem de karşımızdakilere büyük faydaları bulunmaktadır. Hayatımızın her anında yaşadığımız güzel duyguları zenginleştirebiliriz.
Empati kurmak evlilik hayatını, iş, sosyal hayatımızı daha kaliteli yaşamamızı sağlar.
Empati kurmak önyargı, ırkçılık ve şiddeti azaltır.
Empati kurmak haksızlıkla ve eşitsizlikle mücadele ettirir.

Kısaca empati kurma becerimizi geliştirmek için kendimize daha kolay ve eğlenceli yollar bulabiliriz. Kitap okuyarak, müzik yapıp ve dinleyerek, derin düşünerek, çocuklarla ve hayvanlarla daha fazla zaman geçirerek 🙂

‘İyi insanların kurallara ihtiyaçları yoktur.
Çünkü onlar empatiyle yaşarlar.’
Zata