Geçmişin Yüklerinden Kurtulmak

Bugün aslında hepimizin bildiği bir sorun olan geçmişin yüklerinden kurtulmak hakkında konuşacağız. Geçmişin yükleri kimi zaman ağır, kimi zaman ise çok hafif olabiliyor. Aslında düşündüğümüz zaman, geçmişte yaşanan bir olayı ağırlaştıran şey bizim ona yüklediğimiz anlam ve bağlılık seviyesidir. Gelin birlikte geçmişin yükleri nedir ve nasıl kurtulabiliriz onu inceleyim.

Geçmişin Yükleri

Hepimiz geçmişte iyi veya kötü bazı olaylar yaşadık. Bu yaşadığımız olayların akılda kalıcı olanları ve bize yük olanları genellikle ağladığımız, üzüldüğümüz, büyük bir kaza yaptığımız ve utandığımız zamanlarda gerçekleşir. Çünkü o anda hissettiğimiz duygularımız en üst seviyede olduğundan dolayı bu olayları unutmamız zor bir durumdur. Örnek verecek olursak; diyelim ki sevdiğimiz bir insan bizi terk etti. Bu olayı yaşayanlar aramızda vardır elbet. İlk başta bir ağırlık çöker, canımız hiçbir şey istemez kendimizi eve hapseder ve sürekli onu düşünür ve birlikte yaşadığımız o anları hatırlarız. Bunu kimisi 1 yılda atlatır kimisi 3 ayda. Fakat önemli olan şey bizim bu olayı unutmak isteyip istemememizdir. Evet unutmak istiyoruz, peki bu konuda ne yapabiliriz gelin birlikte bir göz atalım.

Geçmişin Yükleri İle Başa Çıkmak

Geldik hepimizin merak ettiği bölüme: Geçmişin yüklerinden nasıl kurtuluruz? Öncelikle bunun ne olduğunu ve neyin sebep olduğunu bulmalıyız. Yine aynı konu üzerinden devam edelim. Sevdiğimiz insan bizi terk etmiş olabilir, biz de ona çok bağlanmış olabiliriz. Fakat bu dünyanın sonu değil, hayatımıza giren son kişi de olmayacak. Daha iyileri de gelecek, hatta bu olaya neden bu kadar üzüldüm diyeceğiz. Çünkü biz insan olarak şu anda yaşamıyoruz. Geçmiş ve gelecekte yaşıyoruz sadece. Geçmişte yaşadığımız şeyler ile sürekli zihnimizi meşgul ederek kendimizi çöküntüye ve depresyona sürüklüyoruz. Gelecekte neler yaşayabileceğimizi, neler olacağını veya olamayacağını düşünerek de kendimizi strese ve kaygıya boğuyoruz. Yani bir nevi kısır döngü deyiz. Bundan kurtulmamızın yolu ise sadece ve sadece şu anda yaşamak. Şu anda mutlu olmak, şu anda üzülmek, şu anda ağlamak. Yarın değil dün için değil sadece şu anda olan duyguları yaşamalıyız. Ancak bu şekilde geçmişin yüklerini sırtımızdan azaltabiliriz. Ve daha gerçekleşmemiş olan gelecek için de kendimizi şimdiden kaygılı ve stresli bir hâle sokmamış oluruz. Tabii ki de geçmişi unutmak şart değil, oradan almamız gereken dersleri ve tecrübeleri alıp bunu ilerleyeceğimiz yolda kullanabiliriz. Geçmiş bizim için öğretici bir kitap olabilir veya bizi çöküşe sürükleyen bir kitap da olabilir. Bu tamamen bizim elimizdedir.

Umarım aradığınız cevabı burada bulabilmişsinizdir. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. 🙂

Unutmayın elimizde olan tek şey şu andır. Ne gelecek ne geçmiş, sadece yaşamakta olduğumuz şu an.