Kendimizi Sevmemiz

Kendimizi Sevmemiz

Genelde kendimizi sevmemiz söylenir. Her şey kendini sevmekle başlar derler. Bizde biliriz doğru olanın bu olduğunu. Bilmemize rağmen en zoruda bu değil midir? Hayatımızda attığımız çoğu adımın sonunu bilerek atmaz mıyız? Atarız dediğinizi duyar gibiyim. Evet çoğu şeyin sonunu bildiğimiz halde belkide kendimizi sevmeyerek atarız o adımları. Ama insanoğluna genelde hep kendini sevmediği yoldan gitmek cazip gelir. Ya da bastırdığı şeylerden dolayı seçtiği yollar. Yakınlarda okuduğum bir kitapta şöyle bir söze denk geldim ” Çünkü insan bastırdıklarının esiri olur” Bizi biz yapan belkide bastırdıklarımızdır. Olmak istediğimiz gibi olamadığımızdandır. Burada da çözüm kendimizi sevmemiz den çıkar. Kulağa çok kolay gelir söylemeside. Özünde herkes kendini sever.

Savunmaya Geçmek

Biri kendisi hakkında kötü bir söz söylediğinde ya da eleştirdiğinde savunmaya geçer. Böyle yapınca kendimizi sevmemiz gerektiğini düşünür. Ama öyle değildir çoğu zaman. İnsan her halini sevdiği zaman kendini sevmiş olur. En kötü özelliğiyle kendisini eleştirmek yerine bunu kabullenip bununla yaşamayı öğrendiği zaman kendini sever o insan. Birinin onun hakkında güzel bir şey söylemesine ihtiyacı olmaz o insanın. Çünkü zaten kendisini iyi tanıyan bir birey buna ihtiyaç duymaz.

Kendimizi Sevmemiz Ve Olumsuz Özelliklerimiz

Kendimi seviyorum ama bazı özelliklerim olmasada kendimizi sevmemiz daha kolay olur deriz değil mi? Ama bizi biz yapan bütün özelliklerimiz değil mi diye sorayım size. Ya da şöyle bakalım olaya. Zaman değişir mekan değişir ama biz biz olarak kalırız. Özelliklerimiz değişir, duygu, düşüncemiz değişir. Yinede biz bizizdir. Seneler önce bir sürü olay yaşayanda şuanda bunları okuyan kişiyle aynı kişi değil mi diye sormuştu okuduğum bir kitapta. Çok anlamlı gelmişti bana. Çoğu zaman bunun farkında olmadan yaşarız. Aldığımız nefesi alan kişiyle seneler önce nefes alan kişinin aynı olduğunu anlamakta zorlanırız belkide anlamak istemeyiz. Mekanlar değişir, aylar geçer, seneler geçer ama sen sen olarak kalırsın. İnsanlar değişir yanında olan kişiler değişir. Bulunduğun konum bile değişir ama hep sen varsın. Seni sen yapan kendinsin. Güçlüde olsan üzgünde olsan en dibide yaşasan çevrende saygıyla karşılanmasanda sen en güzelsin. Ki sen bunun farkında olursan her şey daha güzel olur. Her şey önce kendinle başlar. Kendini farketmekle başlar. Yaşadığın anın tadını çıkarmakla başlar. Çünkü sen çok değerlisin ve senin her anın çok değerli. Böyle baktığın zaman gör bak her şey daha güzel olacak

Seni çok seviyorum. Sende benim seni sevdiğim gibi kendini sev olur mu?

Sağlıcakla kal.

instagram sayfamız

Yeteneğimizi Keşfetmek İçin Yollar