Güzelliklere Odaklan Hayatın Güzelleşsin!

Uzun zamandan beri gerek psikolojiyle alakalı videolar izleyip kitaplar okuyup duruyorum. Ve hepsinin ortada buluştuğu bir nokta var!

“Neye odaklanırsan onu büyütürsün!”

Nasıl mı? Mesela bir çiçek düşünün bu çiçeği her gün sularsanız büyür değil mi? Peki ya sadece içinde toprak olan bir saksıyı sularsanız ne olur? Çiçek büyür mü? Çiçek yok ki büyüsün! Toprak şişer sudan, toprak büyür.

Bilim adamlarının bir deneyi vardır biliriz çoğumuz. İki bardak alınır. İkisinin içinede su doldurulur ve içlerine biraz pirinç konur. İki bardakta aynı yere konarak bir bardağa her gün kötü sözler söylenir, diğer bardağa her gün iyi şeyler söylenir. Kötü sözlerin fısıldanıldığı bardaktaki su siyahlaşır ve pirinçler taşlaşır. Güzel sözlerin fısıldanıldığı bardaktaki suda ise mayalanma görülür. Bu tesadüf müdür, öylesine oluşmuş bir olay mıdır?

Hayatımızda tesadüf yoktur ki yanlışlıkla öyle olmuştur diyebilelim!

Siz hayatınızda hep güzel şeylere odaklanıp güzel sözler çıkarırsanız hayatınızdan, hayatınız aynı o su gibi maya oluşturur size. Hayallerinizin mayası… O mayayla da hayallerinizi mayalar temelini atarsınız.

Ancak her gün hayattan nefret edip en ufak şeyden şikayet etmeye devam ederseniz hayat size kapkara bir taş olup sürekli ayağınıza takılarak sizi yere düşürmeye çalışır!

Ayağınıza batan dikenlerden şikayet etmek yerine ayağınızın olduğu için şükretmeye ne dersiniz?

Size gül alan birine “Bunun dikenleri var elime batıyor!” diye mızmızlanmak yerine neden aldığı gül için teşekkür etmiyorsunuz? Neden gülün dikeni yerine muhteşem kokusuna ve rengine odaklanmıyorsunuz?

Hiçbirimizin hayatı mükemmel değil. Hiçbirimiz her an mutlu değiliz. Ancak her yaşadığımız olaydaki ufacık güzelliklere odaklansak kötü olayları daha hafif atlatacağız… Belki atlatmak zorunda kalmayacağız o kötü olaylar bizi es geçecek!

Denemeye değer bence!

Haydi bugün hayatındaki güzelliklerden 25 tanesini düşün ve bir kağıda yaz. Bakalım gerçekten hayatın o kadar kötü mü beraber görelim.

NEYE ODAKLANIRSAN ONU BÜYÜTÜRSÜN, O HALDE BÜYÜMESİNİ İSTEDİĞİN ŞEYE ODAKLAN!