Başkasının Parmak İzi

İnsanlar fiziksel ve tabiat olarak birbirlerine benzer yaratılmış olmasına karşın farklı özelliklerle de donatılmıştır. Bu farklılıkların en muhteşem olanıdır belki parmak izlerimiz, bize ait olan tamamen bize özel olan bir imza.

Peki bu benzer tabiatın farklı parmak izlerinin oluşturduğu büyük ahenk içerisinde ne kadar özgünüz? Ne zordur değil mi “kendimiz olmak”. Çoğu zaman kendi düşüncelerimizi bir çırpıda atamayız ortaya. Bazen ortamdan korkarız, bazen insanların tepkilerinden, bazense kendi düşüncelerimizden. O yüzdendir aslında sığınmalar başka insanların düşüncelerine.

Oysa hepimizin parmak izi birbirinden farklı dememiş miydik? Görülen her olay herkesi aynı etkilemiyor, her şeyi aynı anlamlandıramıyorduk. Farklı düşünceler her zaman renk katıyordu hayata. Hepimizin penceresi bambaşkaydı.

O yüzden yargılanmamalı farklı düşünceler. Ön yargılı olmamalı beriyi düşünmeliyiz. Kendi bakış açımızı özgürce söyleyebilmeli, farklı düşüncelere açık olabilmeliyiz. O fikirlerden esinlenmeyi bilmeli fakat tamamen onların parmak izi olmamalıyız. Kendi özgün fikirlerimizle kendi parmak izlerimizi ortaya koyabilmeliyiz.

Unutmayalım ki; başkalarının parmak izini kullananlar kendi kimliklerini kaybeder…

Özgün Parmak izi…