Öz Disiplin; Başarı Yolunda İhtiyacımız Olan İlk Silahımız

Hayattaki başarınız, yaptığınız veya sahip olduğunuz şeylerden çok, olduğunuz bireye bağlıdır. Aristotle’ın yazdığı gibi, “Yaşamın nihai sonu, kişilik gelişimidir.” -Brıan TRACY

Öz disiplin; Hedefimize ulaşırken ve hayatımızın her alanında kullanabileceğimiz güçlü bir silahtır. Peki nedir bu öz disiplin? Kısaca anlatmak gerekirse; yapman gerekeni, gereken zamanda yapma becerisidir öz disiplin, canın istese de istemese de. Öz disiplin olmadan yola çıkmak, temeli sağlam olmayan zemine bir bina dikmeye benzer. Alacağınız ilk darbede kendinizi yıkılmış hissedersiniz. Çünkü başarı, eğer kendi duygularınızı, arzularınızı ve eylemlerinizi kontrol edebildiğiniz sürece sizindir.

Size keyif veren bir şeyi yapmadan önce bir düşünmelisiniz, bunun bana kısa vadede ne gibi yararları olur, uzun vadede ne gibi yararları olur. Yoksa yarardan çok zararı mı olur. Başarılı ve öz disiplin sahibi insanlar, kısa sürede yaptıkları şeyin, geleceklerinde onlara istedikleri başarıyı getireceğinden emin olurlar. Anlık hazları tercih etmek yerine, uzun vadede kendi becerilerini geliştirecek bilgiler öğrenmek ile uğraşırlar. Bu uzun vadeli düşünme konusunu da en iyi özetleyen sözcük “Fedakârlık” tır. Öz disiplin sahibi insanlar, zamanının çoğunu eğlenip dışarıda geçirmek yerine, kendi becerilerini geliştirebileceği şeylere zaman ayırma fedakârlığında bulunmuşlardır. Siz de öz disiplin sahibi olmak istiyorsanız, öncelikle insanların çoğunun yapmaktan zevk almadığı şeyleri yapmalısınız.

Öz disiplin sahibi olmanın en önemli ilk adımı yazmaktır. Hedeflerini her gün yazan kişiler, yazmayanlara oranla daha çabuk hedeflerine ulaşmışlardır. Önce kendinizi tanımlayarak yazmaya başlayın. İyi olduğunuz yönleriniz, iyi olmadığınız yönleriniz, kendinizde neleri değiştirmek isterdiniz. Bunların cevabını dürüstçe verdikten sonra kendinizi biraz daha iyi tanımaya başlayacaksınız. Bundan sonra ise öz disiplin‘in ilk adımı olan, hedeflerinizi detaylı bir şekilde yazabilirsiniz. Örneğin; 12 ay içerisinde gelirimi aylık 5.000 TL yapacağım, her ay 1 kitap bitireceğim, her gün erken kalkıp sporumu yapacağım beslenmeme dikkat edeceğim,her gün sabahları meditasyonu aksatmayacağım. Şeklinde detaylar vererek hedeflerinizi her gün yazabilirsiniz. Bu yazdığınız hedefleri her sabah kalktığınızda okuyun ve tekrardan yazın. Bu sizi hedefinize daha da yakınlaştıracaktır. Unutmayın,”Söz uçar yazı kalır.”