Kendim İçin Değerliyim

Kendim İçin Değerliyim

Pek çoğumuzun problemidir değer verip verdiğin değerin karşılığını görememek. Bazı durumlar karşısında kendimizi değersiz hissetmek. Verdiğimiz değerin karşılığının beklentisi içerisinde olmak. Bazense  “Sen bana değer vermiyorsun.” sitemi ile başlayan tartışmalara muhatap olmak. Tüm bu durumlarda aklımıza kendimize ne kadar değer verdiğimiz gelmez. Aslında tüm bu sorunlar kendimize ne kadar değer verdiğimizle bağlantılı desek. “Kendim için değerliyim” diyebiliyor muyuz? Ne dersiniz, kendimize ne kadar değer veriyoruz buna biraz bakalım mı?

Sorgulama bölümüne geçiyoruz…

  • İnsanlar nezdinde değer kazanmak uğruna sürekli onlar için bir şeyler yapmak bizi her daim bir karşılık beklentisi içerisinde tutar. Bu durum bir süre sonra bizi hem bedenen hem ruhen yorar. Aynı zamanda kendimizi değerli hissedebilmek için her zaman karşı taraftan bir jest isteği oluşur. Bu beklenen jest gelmediğinde ise değersizleştiririz kendimizi. Aslında önemli olan verme-alma dengesini koruyabilmektir. Değer görebilmek adına yaptığımız bunca çaba terazinin verme kefesini ağır getireceğinden bizim içsel dengemizi bozar. Bu dengeyi koruyabilirsek kendimizi değersiz hissedeceğimiz bu durumu da ortadan kaldırmış oluruz.
  • Yapıp etmelerimizin ne kadarı kendimiz için? Kendimizi değerli hissetmemizi sağlayan en önemli şeylerden birisi de kendimiz için bir şeyler yapabilmek. Çoğu zaman farkında olamasak da çokça karşımıza çıkar bu durum. Örnek verecek olursak kendi geleceğimizi; hayatımızın belki de en uzun evresini etkileyecek olan üniversitelerimizi (ya da mesleğimizi) seçerken bazen aile isteklerini bazen çevresel beklentileri bazen başarı hırsınız ön planda tutarız.  Bu ön planda tuttuklarımız bizleri hüsrana uğratır. Kendi kararımızla çıkmadığımız bu yol bizlere eziyetten başka bir şey olmaz. Mesleğimizde olmak istediğimiz yerlere gelip kendimizi değerli hissedebilecekken kendimizi daha da değersiz hissetmemize sebep olabilir. Her ne olursa olsun kendi kararlarımızla çıktığımız yollar kendimize verdiğimiz değerdir aslında.
  • “Elalem ne der” diye düşünerek hareket etmek kendimize verdiğimiz değeri belirleyen bir kıstastır. Çünkü kendi hayatımızın ‘normal’ kriterlerini belirleyecek olan bizleriz. Bizim dışımızdaki belirleyiciler yalnızca bizleri görmek istedikleri konuma yerleştirirler. Fakat bizler kendimize verdiğimiz değeri korumak adına hayattaki konumumuzun belirleyicisi olmalıyız. En basit haliyle roman seviyorsak roman, şiir seviyorsak şiir okumalıyız. Ancak bu şekilde kendimize verdiğimiz değeri hissedebiliriz.

Kendinize yeterince değer vermediğiniz sürece karşımızdakinin bize ne kadar değer verdiğini bilemeyiz. Nasıl ki bebekken ilk adımımızı kendimiz için atıp daha sonra başkaları için adım atmayı öğrendiysek, aynı şekilde ilk olarak kendimize değer verip daha sonra doğru değeri karşımızdakine vermeyi öğrenebiliriz. Kendimize verdiğimiz değeri keşfetmemiz dileğiyle…