Spor Ve Beyin İlişkisi

Beynin sırrı bilim adamları tarafından halen tam olarak çözülmüş değil. Ancak son dönemlerde teknolojinin büyük bir hızla gelişmesi ve birçok alanda yapılan büyük çalışmalar sonucu bu sırlar birer birer çözülmekte. Bu çalışmalar arasında ele alacağımız konu ise spor ve beyin ilişkisi olacak. Dünyada yapılan birçok araştırma elbette bu konuya da bir açıklık getirdi.

İlginç Kanıtlar

Gerek zihnimizin performansı olsun, gerekse de fiziksel aktivasyonumuz olsun bu ikisi arasındaki ilişki çok uzun yıllar önce bile araştırılıyordu. Uzmanlar bu çalışmalardan önemli sonuçlar elde etmişler ve en sonunda gelinen nokta spor ve bilim dünyasını bir adım ileri taşımıştır. Spor ve beyin ilişkisi üzerin yapılan bu araştırmalar üzerinde gelişimin sadece fiziksel olmadığı da kanıtlanmış durumda.

Alınan Sonuçlar

Spor ve beyin ilişkisi üzerine yapılan çalışmalar sonucu bazı gözlemler oldu ve bu gözlemler halen de gelişim aşamasında. Mesela bir hafta sonra sınavınız var diyelim, sizin sınav öncesi o bir haftalık süreçte sınava çalışmanın yanındaki spor aktiviteniz vücudunuza %45’lik bir ekstra güç sağlar, bu kanıtlanmış bir şeydir. Bunun kanıtı olarak da İsveç’te yapılan koşu bandı üzerinde matematik problemi çözme işlemi örneğini verebiliriz. Sonrasında Avusturya’da yapılan bir çalışma da bu sonucu iyice destekler nitelikte. Bunama belirtisi gösteren 170 kişi ile araştırma süreci başlıyor. Bu kişiler ekstra 20 dakikalık egzersiz ile 6 aylık bir sürece tabii tutuluyor ve gözlemler yapılıyor. Bunama belirtisi gösteren bu insanların zihinsel fonksiyonlarında önemli ölçüde gelişmeler görülüyor.

Sonuç olarak yapılan tüm bu araştırma, deney ve gözlemler spor ve beyin ilişkisi üzerinedir. Spor yapmanın beynimiz için, beynimizi daha yoğun kullandığımız zamanlarda da spor için bir fayda sağladığını hep beraber okuduk. Siz de bunun farkında olup her gün düzenli spor yapın, beyninizi daha çok çalıştırın ve her zaman sağlıklı yaşayın.