İnsan Okuma Sanatı

İnsan Okuma Sanatı

 İletişim kurarken bir çoğumuz, karşı tarafın söyledikleriyle ne demek istediğini anlamak ve bazen zihnini okumak istemiştir. Çünkü kelimeler, her şeyi anlatmaya bazense anlamaya yetmeyebilir. Bunun için beden dili okumak iletişim için çok önemli bir yere sahiptir.Beden dili, söylenenlerin ardındaki mesajı jest ve mimiklerle açığa vuran ve belki saklamak istediğimiz sözleri ortaya savuran en tehlikeli dostlarımız olabilir.

Bir adamın tırnaklarından, ceketinin yakasından, pantolonundan, dizlerinden, gömleğinin kollarından, ayakkabılarından, baş ve işaret parmağındaki nasırdan, yüz ifadesinden, hareketlerinden bir adamın niyeti açıkça belli olur” Sherlock Holmes

İnsanı okumak; polis, hakim, dedektif vb. meslekler için önemli bir yetenek olduğu kadar sosyal yaşamda da sağlıklı iletişim için çok önemlidir. Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, iletişimin sadece %7’sinin söylediğimiz gerçek kelimelere dayandığını gösteriyor. Gerisine gelince; %38 ses tonundan, geri kalan %55 ise beden dilden geliyor. Peki beden bize hangi mesajları veriyor olabilir?

 • Öncelik her zaman yüz ifadesidir.
  Gülümseme onay ve mutluluğa işaret edebilir. Kaş çatmak mutsuzluk, rahatsız olma, sinirlenme gibi duyguların işaretçisidir. Bu nedenle karşı tarafın beden dilini anlamaya çalışırken de işe yüz ifadelerine odaklanarak başlamak akıllıca olacaktır.
 • Duruş her şeyi anlatır.
  Bir ortamda insanı ilk olarak duruşu ele verir. Dik bir duruş kendinden emin oluşun göstergesi iken sarkık omuzla eğik durmak güçsüzlük ifadesidir.
 • Gözler mükemmel bir aynadır.
  Gözlerimiz çoğu zaman ruh halinizi ve gerçekten ne düşündüğünüzü ele verir. Bir insan yalan söylediğinde istemsiz olarak göz bebekleri büyür ve genelde kasıtlı olarak uzun göz temasları kurarlar. Genellikle bu göz teması rahatsız edici seviyededir. Göz temasının sıklıkla kesilmesi yada fazla göz kırpma ise dikkat dağınıklığının veya ortamdan rahatsız olduğunun göstergesidir.
 • Ağız hareketlerine dikkat.
  Ağız iletişimde önemli bir yere sahip olmakla birlikte beden dili okumak için de önemli noktalardan biridir. Endişe ve stres durumunda dudaklar ısırılır, dudakların hafif hafif yukarı kalkması ise mutluluğun işaretidir.
 • Hareketlerin kopyalanması iyiye işarettir.
  Mesela bir pazarlık masasında hareketlerinizin kopyalanması istemsizce yapılan bir harekettir ve karşıdakiyle bağ kurmak anlamına gelebilir.
 • Kolların bağlı olması iletişime kapalı olduğunu gösterir.
  Eğer karşınızdaki kişi sizinle konuşurken kolları bağlı iletişim kuruyorsa her ne kadar gülümsüyor sizi dinliyor gibi görünse de bu sizinle aslında iletişimde olmadığının göstergesidir.

 
İnsanı okumak tüm bunlar bir arada olunca bir sanata dönüşmekte; İnsanı okuma sanatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Etkili iletişim kurmak, karşımızdakinin ne söylemek istediğini anlamak, hal ve hareketlerini yorumlamak bu tek tek saydıklarımız bir bütün olarak ele alındığında işinizi kolaylaştıracaktır.