Değişim ‘in Faydaları

İnsanlar değişir. Kim ne derse desin, bu konu hakkında istediği edebiyatı, felsefeyi yapsın ama insan değişir. Değişim insanın elinde olduğu gibi elinde olmadığı durumlarda da nüksedebiliyor. Yaşayacağımız olayları öncesinden sezinlemek çok güç bir durumdur. Bu nedenle tesadüf eserleriyiz her birimiz. Bu yazıyı okuyan kardeşim, emin ol bu yazıyı okurken sen de değişeceksin belki de değişiyorsun. Değişim kötü bir kavram değil, Değişmek sanıldığı kadar sıkıntı bir durum değil. Fazlası tabii ki zarardır. Ama her şeyin fazlası da zarar değil midir zaten?

Değişirseniz değiştirirsiniz. Neyi? Diye sorduğunuzu duyuyor gibiyim. Hiçbir şey olmaz ise kendi kötü yanlarını değiştirirsin, çevrendeki kötü düzeni değiştirirsin, bir de motive oldun mu, inandın mı, o zaman gör de bak sen… dünyayı değiştirirsin. Sanma ki değişenler kötüdür, gariptir… Özünü unutmadan değişmek belki de hayattan farklı tatlar alabilmenin en kestirme ve en naçizane yoludur. Bir defa geldiğiniz bu hayatı aynı döngülerle boğmayın, yeniliğe açık olun…

1- Değişmek Farklılıkları Kabullenmeyi Öğretir.

Değişmek öyle bir durumdur ki herkesten önce birçok şeyi kabullenebilme yetisini edinirsiniz. Nasıl mı? Aynaya bakarak. Ben değişebildiysem, herkes değişebilir, değişimde sorun yoktur diyebilirsiniz mesela. Önyargılarınızı ortadan kaldırabilir ve dünyayı olduğu gibi güzellikleriyle görebilmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

2- Değişirsen Yenilenirsin

Değişim fark yaratmaktır. Öyle ki insanlar her zaman farklı olanı tercih etmek isterler, özel olmayı arzularlar. Değişmek, adı üstünde yenilenmek, eskilere göre seni her daim özel ve farklı kılacaktır.

3- Değişmek Kendine Yolculuktur

Değişim insanın içerisinde yaptığı bir keşif gezisidir. Yeni bir şeyler denemenin psikoloji ve ruhsal anlamda kişide bırakacağı izlenimleri değerlendirebileceği bir gözlem durumudur. Hafızalarımıza yer edinmiş birçok kişi bu dönüm noktasından, kendi içerisindeki bu riskleri göze alabilmiş ve bu doğrultuda özünü unutmadan değişebilmiş insanlardır.

Peki Nasıl Değişirim?

3 Madde saydım yukarıda bunlar değişmenin evreleridir aslında. Ama ben üç yazdım diye o kadarla sınırlı kalıyor anlamına da gelmez katiyen. Ne kadar değiştiğinizi hissedebilirseniz o maddeler alır başını gider. Önemli olan nasıl değişeceğinizdir. Ben size estetik yaptırın, saç boyayın demiyorum bunlarda değişim midir kesinlikle evet. Ancak her zaman yaptığınız bir rutininiz vardır. Örneğin sürekli komedi  filmleri izliyorsunuzdur ya da sürekli bilgisayar başında oyunlara bağlısınızdır. Değişimden kasıt oyununuzu ya da filminizi değiştirmek değil, tam aksine sizin tercihlerinizde farklılığa gitmenizi istediğimdendir. Yarın oyun oynama, sahilde biraz turla isterim. Yarın film izlemek yerine kitap okumanı isterim. Ya da sosyal bir ortama gidip, belki de sosyal medyadan mesaj yazdığın insanları bir araya getirip iki kelime sohbet etmeni isterim. Değişim budur aslında. İnsanlara olan tutumun aynı kalabilir, değişim demek baştan aşağı farklılaşmak gibi bir durum olduğunu savunamam. Ama değişirsen farklı seversin, farklı görürsün. Kendine farklılık katan, yaptığı her işi de farklılıklar ile noktalayıp kendisini öne çıkarabilen kişilere mahsustur.  Değişim içinde birkaç madde hazırladım alt paragrafta sizleri bekliyorlar.

1- Rutinlerini Yık Yeni Bir Başlangıç Yap

Değişim ile ilgili çok sevdiğim dostlarımdan Fatih Barış Akarçeşme’nin bir sözü vardır. “İlk adım korkutucudur ama iyi bir başlangıçtır” Yarın korkuyu göze alarak kendinde tahmin dahi etmeyeceğin bir olayın temelini kur ve dene… İnsan deneme yanılma yöntemi ile öğrenir.

2- Dış Sesleri Duyma Kendi İçinin Sesi Ol

Değişmenin belki de anahtar metodu bu başlıktır. Kendi içindeki motivasyon sesine ses olmazsan her zaman el alem furyasına yenik düşeceksindir. İnsanlar onların işine yaradığın gibi kalmalarını isterler ama sen yarın kendi işine yarayabileceğin gibi olmalısın.

3- Kendine Sanat Ya Da Spor İle İlgili Bir Uğraş Edin

Değişimin en yegane yolu budur aslında. Hiç tiyatronun tadına baktın mı, ya da bir takım için bir forma terlettin mi, ya da bir ringe çıkıp zafer kazandın mı? Son dakika basketi gönderemedin mi rakip potalara?  Hiç bir yerde şiir okumadın mı, ya da yazmadın mı? Lütfen kendine eklemeler yap bir şeylerin zevkini ve hazzını yaşa. Hiç canlı tiyatroya gitmediysen git,  stand up gösterisi bulursan kaçırma değişim bunlardan geçer.  Bu aktiviteler karakterine de bir şeyler katar dediğim gibi değişmek bir nevi değiştirmektir.

“SEN NASIL DEĞİŞİRSEN HAYATIN VE HAYATINDAKİLER DE SENİNLE ORANTILI BİR ŞEKİLDE DEĞİŞİR”

Başarılı Olmak İçin Etkin Yöntemler

instagram sayfamız