Değişimin Aşamaları

Değişim, matematikte bir niceliğin birbirinden ayrı değerler alması veya böyle iki değer arasındaki ayrımdır. Kişisel gelişim sürecinde ya da yaşam serüveni içinde de ele aldığımızda ‘değişim’ kelimesi farklılaşma anlamını da içeriyor. Kendimize, diğer insanlara veya bir nesneye verdiğimiz değerin farklılaşması. Peki değişim bir anda mı gerçekleşir yoksa süreç içerisinde mi? Genelde değişim, süreç içerisinde ve belli aşamalarla gerçekleşir.

1.Aşama: Farketmek: ”Yolunda Gitmeyen Bir şeyler Var”

Hayatında bir şeyleri değiştirmek istiyorsan demek ki şuan var olanı beğenmiyorsun ya da seni yeteri kadar mutlu etmiyor. Senin için bir şeyler yolunda gitmiyor. O zaman ilk olarak seni huzursuz eden durumun, kişinin, nesnenin farkına varman gerekiyor. Sorunu fark ettikten sonra değişim yoluna giriş yapmış bulunuyoruz. Hadi hayırlı olsun. 🙂

2.Aşama : Sebepleri Ortaya Çıkar

Sorunu fark ettin ve artık bununla yaşamak istemiyorsan sorunun kaynağını bulmak zorundasın. Hayatımızdaki sorunlar yerdeki kir gibi değil ki süpürelim ve bir anda ortalık ışıldasın. Genelde sorunlarımız, duvar içinde çatlamış bir su borusuna benzer. Duvarda bir kabarma sonrasında küf izleri görünür. Ama sorun duvarın dışında değil içindedir. Duvardaki küfü geçirmen için önce içerideki çatlak boruyu bulman gerekir. Çatlak boruyu bulunca duvardaki küfler, şişler hemen geçer mi? Başka bir örnek vereyim. Mesela sabahları çok geç kalkan bir insansın ve bunu değiştirmek istiyorsun. Artık güne erken başlayan bir insan olmayı istiyorsun. O zaman sabahları neden geç uyanıyorsun? Önce bu soruyu cevapla. Farz edelim geç uyanmanın sebebi gece geç uyuman. Sorunun kaynağını bulduk. :)) Sebebini bulduğun için sorunun çözüldü mü? Yani bir gün sonra erken kalkmayı alışkanlık haline getirmiş olabilir misin? Hayır. İşte burada bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

3.Aşama:Çözüm Yolu Bul ve Değişim İçin Gereken Süreyi Ver

Çatlak su borusu örneğinden devam edelim. Çatlak boruyu bulduk. Bulunca duvarda su kurumadı değil mi? Çünkü suyun durması için bir çözüm bulmadım. Değişmek isteyip de herhangi bir değişim gösterememek bunun gibi bence. İstek var çaba yok. Eğer bu şekilde değişim gerçekleşseydi duvarın karşısına geçip hadi eski haline dönmeni çok istiyorum der, beklerdik. Ama ne yapıyoruz gidip işinin ehli bir sucu buluyoruz. Sucu gelip boruyu değiştiriyor, sızıntı yapan su kesiliyor. Ama buna rağmen duvar hemen eski haline dönmüyor. Çünkü bunun için belli bir zaman gerekiyor. Sızan su kesilir ve ancak belli bir zaman beklenildikten sonra duvardaki su kurur.

Değişim bir süreçtir. Farkındalıkla başlar. Gayret ve sabırla devam eder. Bizi değişime iten sebeplerde olur. Değişimin elzem olduğu durumlarda. Ama bana göre değişim hep güzeldir.. Hayata bakmak için kendimize farklı bir pencere aramamız bu hayattaki en güzel tecrübemizdir belki de. Hani başta demiştim ya değişim kendimize, diğer insanlara veya bir nesneye verdiğimiz değerin farklılaşmasıdır diye. En güzel değişimde süreç sonunda kendi değerini ve içinde hazineyi keşfetmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.