Minimalizm Nedir ?

Minimalizm, türkçe anlamı “sadecilik” olan hayatın çoğu alanlarında küçültmeye ve kısıtlamaya gitmektir. Tabi burda geçen kısıtlama ve küçültme tahmin ettiğiniz kadar kötü bir şey değildir. Minimalizm kelimesini bir yerde görmüş veya bir yerde işitmiş olabilirsiniz. Ben de son zamanlarda minimalizm kelimesini çok duyduğumdan, araştırıp bu konu ile ilgili bir belgesel izlemiştim. İzlediğim belgesel sonrasında minimalizmi tam olarak anlamaya başlamıştım artık. Gelin birlikte ne olduğuna, nasıl olduğuna bir göz atalım.

Minimalizm hayatınızın her alanında sadeliği esas alan bir görüştür. Yani bunu özetleyecek olursak; minimalizm hayatınıza bir faydası olmayan her şeyi hayatınızdan tamamen çıkarıp atmaktır. Bu bir eşya olabilir, kıyafet olabilir veya bir insanda olabilir. Minimalizm bir yaşam tarzına geçmek sizi daha rahat ve stressiz bir hayata hazırlar. Gelin birlikte örneklerle incelememize devam edelim.

Minimalizm Örnekleri

Minimalizm‘e kıyafetlerden örnek vericek olursak, dolabınızı açıp baktığınızda hiç düşündünüz mü acaba gerçekten bunların hepsine ihtiyacım var mı ? Bir dolap dolusu spor ayakkabının olması, bir dolap dolusu kıyafetlerin olması bize ne bir prestij katar ne de bir zenginlik. Bir eşya alırken kendinize şunu sorun; buna gerçekten ama gerçekten ihtiyacım var mı ? Yoksa yeni sezon bir ürün olduğu için mi alıyorum ? Minimalizm konusunda çok yakınımızda olan, ünlü birinden örnek vermek isterim size. Acun ILICALI mesela iyi bir örnektir. Çünkü her yere siyah bir t-shirt ile çıkmasıyla bilinir. Kombinleri hep aynıdır siyah t-shirt veya kazak, altına sürekli aynı renkte pantolon. Sizce istese daha da fazlasını ve daha çok çeşitliliğe sahip olamaz mı ? Tabiki de olabilir ama fazlasına ne gerek var ? ihtiyacı olmayan fazlalıklara.

Minimalizmin bir diğer konusu olan “insanlara” da bir göz atalım. Burada yapmanız gereken şey; size bir katkıdan çok zararı olan, sizi sürekli aşağıya çeken, sizi sürekli negatif duygular ile besleyen insanları hayatınızdan çıkarmak. Çünkü gerçekten bu insanlar sizin iyiliğinizi istemiyorlar, sizin iyiliğinizi istemeyen insanlarla ne kadar vakit geçirmek istersiniz ki ? Hayatınıza aldığınız insanları buna göre seçebilirsiniz. Bu şekilde yapmak sizin için ve çevrenizdekiler için çok yararlı olacaktır. Unutmayın hepimiz en çok zaman geçirdiğimiz 5 kişinin ortalamasıyız.

Minimalizm belgeseleni de mutlaka izlemenizi öneririm. İzledikten sonra her şey daha da oturacaktır aklınızda. Netflixten belgeseli izleyebilirsiniz , 1 aylık ücretsiz denemeyi kullanın sonrasında da süre bitince iptal edebilirsiniz direk. Ben o şekilde izlemiştim.

Kendinize iyi bakın, görüşmek üzere 🙂