Matrix’in Şifresi

Matrix filmini izleyenler ve unutamayanlar olduğu kadar izlemeyenlerin de çok olduğunu tahmin ediyorum. İzleyip ders çıkarmanızı tavsiye ederim gerçek dünyanın ne kadar kötü ve acımasız olduğunu gözler önüne sererken diğer yandan gerçekleri kabul ederek neleri değiştirebileceğimizi gösteriyor. Filmin detaylı konularına girmek yerine can alıcı bazı ufak notlara dikkatinizi çekmek isterim. Öncelikle monoton hayatımızı değiştirmek için sunulan teklif olan hapların konusu. Hapların asıl anlamı hayatınızı değiştirmek yenilikler görmek mi? Yoksa sıradan hayatında kalıp her şeyi olduğu gibi kabul etmek mi? Tabi ki herkes sıradan bir hayat yerine hayatını daha pozitif yaşamak ister.

Kedi sahnesinde ”NEO” nun dejavu gördüğünü belirtmesi bir şeylerin yanlış gittiğine işaret olduğu söylendiğinde ise aynı hataları yaptığınızı fark ettiğinizde olumlu sonuçlar alamayacağımız yine başarısız olacağımız hatırlatır. Kapana kısıldıkları sahnede çıkış için bir telefon aramaları ise en kötü zamanda bile doğrunun aynı yerde olmadığı hep farklı yerlerde aramamız gerektiğini anlatır.

Gerçek hayatta film de olduğu gibi düşmanlarımız (AJan Smithler) vardır. Sürekli bizi olduğumuz yerde kalmaya yeniliklerden uzak durmaya ve bir şeylere cesaret etmemize engel olmaya çalışırlar. Bu tip ön yargılarınızdan kurtulursanız başaramayacağınız hiç bir şeyin olmadığı görebilirsiniz. Hayatta herkesin içinde bir kahraman vardır sadece güçlerini bilmek gerekir. Kurşun sahnesinde olduğu gibi karakterlerden ”NEO” nun inanmaya başladığını belirttikleri an kurşunları durdurduğu görülür. Bu sahnede ise üzerinize gelen tüm olumsuzlukları tüm aksilikleri isterseniz durdurabileceğiniz ve onları yenebileceğinizi belirtilir. Bunun gibi sahneler film boyunca akıp gidiyor nasıl yorumladığınız önemli. Kurşunları durdurabilirsin.

Sadece hayatınızda ki (olumsuz insanlar) Ajan Smithler’den uzak durun inanmaya başlayın içinizdeki güç kimsenin yenemeyeceği kimsenin etkileyemeyeceği üstün bir güç.Kendi süper kahramanınızın güçlerini keşfedin yapamazsın diyenlere inat bu sıradan monoton hayatınızı çok daha çarpıcı bir hale getirebilirsiniz. Ruhunuzu her olumsuz şeyden kurtardığınızda elinize geçecek başarı sizin için bir basamak olacaktır. Şimdi filmi bu pencereden izleyerek kendi hayatınıza yorumlayın ve inanın yarın geri kalan hayatınızın ilk günü…