Olumsuz İnsanlara Baş Edebilmek

Olumsuz İnsanlara Baş Edebilmek

Yaşam için hepimizin enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerji bedensel olduğu kadar zihinsel olarak da önemli bir ihtiyaçtır. Bu bağlamda düşüncelerimiz çok güçlü birer enerji kaynağıdır. Ancak düşüncelerimizin olumlu yada olumsuz olması yaşam boyu bu enerjiyle nasıl hissedeceğimizin kilit noktasıdır. Bu kilidi açan anahtarlardan biri de hiç şüphesiz çevremizdeki insanların düşünce tarzıdır. Çünkü insanın benliğini şekillendiren en büyük etken çevresidir. Peki ya çevremizdeki olumsuz insanlarla baş edebilmek için neler yapacağız?

1)Daha Az Vakit Geçirin

Günümüz dünyasının zorlu yaşam şartları içerisinde uzun süre olumlu kalabilmek biraz çaba gerektirebilir. Durum böyle iken çevremizdeki olumsuz insanların üzerimizde oluşturdukları negatif etki ile baş etmekte durumu daha da zorlaşacaktır. Böyle insanlar hayatımızın her yerinde karşımıza çıkabilir. Okul, iş, aile yada arkadaş ortamı. Hepsi için bu insanlardan uzaklaşmamız mümkün olmayabilir. Ama imkanımız dahilinde çevremizi olabildiğince negatif insanlardan arındırmak, düşüncelerimizi de negatiflikten arındırmaya büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Peki ya negatif insanlarla aynı ortamda yer almak zorunda olduğumuz durumlarda neler yapabiliriz? Gelin aşağıdaki diğer maddelere bir göz atalım.

2)Kişisel Olarak Algılamayın

Olumsuz insanlar sizinle değil kendileriyle savaş halindeler. Bu durum tam olarak onların içselleştirdikleri veya içselleştiremedikleriyle ilgili. Öncelikle bunun bilincinde olursanız bu insanlarla baş etmek için 1-0 öndesiniz demektir. Size karşı olan tavırlarını üstünüze almak yerine davranışlarını dikkatlice gözlemleyebilir, elinizde olan bir durumsa yardım edebilir, sizin imkanlarınızın dışında olan bir durumsa da bunun sizinle ilgili olmadığı farkındalığıyla kötü enerjiyi kendinizden uzak tutabilirsiniz.

3) Anlamaya Çalışın

Hayata gözlerini henüz açmış bir bebek düşünün. Karakteri, benliği, tutumu ne kadarda belirsiz. İnsanların kimliğiyaş aldıkça şekillenir. Dünyaya gözlerini açtığı yerde başlar şekillenmesi. Yaşadığı yer, büyüdüğü kültür, yetiştirildiği insanlar.. Hepsi birer malzemedir hayatında. Karakterini yoğururken hepsi birer birer etkendir. Bu yüzden şimdiki çoğu tutumu, elinde olmadan başkaları tarafından giydirilir insanın. Pek azımız kendi kendimize şekil verebilmenin yollarını keşfederiz. Bunu keşfedememiş insanları ise çoğunlukla yargılar, karakterinden ötürü yaftalarız. Böyle insanların da sonradan bu olumsuz tavrı huy edinmek zorunda bırakıldığı yaşam şartlarına karşı empati kurabilirsek, kişisel olarak algılamamamız gerektiğini bir kez daha hatırlayacak ve bu durumdan duyduğumuz rahatsızlığın ölçüsü de onları anlayabildiğimiz oranda azalacaktır.

4) Bakış Açısı Kazandırın

Her ne kadar negatif enerji yayma konusunda ketum gözükseler de olumsuz insanlarda iç dünyalarında bu durumlarından hayli rahatsızlar. Size veya bir başkasına karşı söylediği düşünceler birşeylerin hep ters, yanlış ve olumsuz gideceğine karşı içten içe derin bir inanç beslediklerinin göstergesi. Olumsuzlukların gölgesinde kendilerini kaybetmişler belli ki.  Eğer nezaketle tavır alır, düşüncelerinizle onlara saygıyla ve içtenlikle ışık olabilirseniz bu karanlık gölgeden çıkmaları için belki küçük ama etkili bir adım attırabilirsiniz.

5) Tartışmaya Girmeyin

Negatif yaklaşımlarında ısrarcı olan insanlar bu durumu huy edinenlerdense eğer, onlarla tartışmaya girmeyin. Bu durum tartışmanın büyümesine ve hiçbir sonuca bağlanmamasına yol açacaktır. Çünkü negatif olmakta ısrar eden insanlar aynı zamanda oldukça inatçıdırlar. Sizin durumun aksini iddia etmekteki zorlayışınız, ortamı daha gergin bir atmosfere sokmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Sarf ettiğiniz her kelime, daha güçlü negatif bir inançla size geri dönecek, sizdeki olumlu düşünceleri de emecek ve yok edecektir. Düşüncelerine saygı duymayı seçin ve o ortamdan uzaklaşın.

Dipnot: Matematiğin bir çok hayat tecrübesine ayna olduğunu biliyor muydunuz? Bunlardan biri de olumsuz insanlarla baş etmek. Nasıl mı? İşte formülü:

(+).(-) = (-) Negatif insanlarla tartışmayın, sonuç hep negatif olur.

(+)/(-)=(-) Negatif insanlar için kendinizi parçalamayın, sonuç hep negatif olur.

(+)-(-)= (+) Negatif insanları hayatınızdan çıkarın, böylece sonuç hep pozitif olur. 🙂