Büyüleyici Bir Karizmaya Sahip Olmanın 5 Yolu

Karizmatik insanlar, toplumda ayrı bir havaya sahiptirler. Bir mekana girdiklerinde insanların zihninde oluşturdukları algı, tanınmışlığın da verdiği güç ile kişiyi efsanevi boyutlara çıkartabilir. Karizma derken de dış görünüşten bahsetmiyoruz elbette. Karizmatik kişilik; kişinin hareket ve davranışları, düşünceleri, konuşma şekli ve üslubu ile ölçülür. Karizmatik kişilik nasıl kazanılır? Diye bir soru varsa aklınızda, alttaki beş maddeyi dikkatlice okuyun.

5. Çok dinle, Az Konuş

Karşınızdakine soru sorun, cevabını alırken de göz teması kurmaktan çekinmeyin, karşınızdakini gülümseyerek dinleyin. Tüm bunlar konuştuğunuz kişiyi kendi tarafınızda önemli kılar. Size fikriniz sorulmadığı, bir görüşte bulunmanız istenmediği sürece karşınızdaki kişiye tavsiye ve öneri vermekten kaçının. Çünkü vereceğiniz tavsiyeleri çoğu zaman kendi hayatınızdan alıntılar, yaşanmışlıklar ve görüşler içereceği için sadece çok önemli konularda fikrinizi sunun.

4. Eşyalarınızı Elinizden Bırakın

Telefonunuz sürekli elinizde olmasın veya başka bir şeyle de meşgul olmayın. Eğer başka şeylerle meşgul olursanız ne yazık ki karşınızdaki kişi ile olan iletişiminiz büyük ölçüde duraksayacaktır. Tüm dikkat ve ilginizi tamamen karşınızdaki kişiye verin. Bu sayede karşınızdakinin zihninde önemli bir konumda olacaksınız ve onun için unutulmayacak bir insan olacaksınız.

3. Kibirli Olmayın

Eğer siz kibirli, gösterişe düşkün ve havalı olma çabalarına girerseniz, bu hareketleriniz sadece o tip insanların hoşuna gidecektir. Şunu da asla unutmayın, bu tip insanlar bir mekana girdiklerinde oradaki kişiler onlara hayranlıkla bakmıyorlar, hatta belki geldiklerini bile kimse fark etmez.
 

2. Güzel Yorumlar Yapın

İnsanlar hiçbir zaman bekledikleri övgüyü alamaz. Siz insanlara başarılı oldukları konuyu seviyeli bir şekilde övgü katarak karşınızdakine söyleyin. Tabi bunları söylerken de karşınızdaki tanıyarak konuşun.

1. İnsanların Hatalarını Tartışmayın

İtiraf edelim; hepimiz az da olsa dedikodu olacak şeyleri duymayı severiz. Ama biraz düşündüğümüzde anlayacağız ki aslında buna hiç de gerek yok. Başka insanların kirliliklerini araştırmaya ve tüm bunları kendimize gündem edinmeye hiç ihtiyacımız yok.