Kendini Kabul Etmeye Bir Davet

Çoğu zaman insanın kendini olduğu gibi kabul etmesi kolay bir iş değildir. “Ben buyum” , “Bu benim farkım”, “Benim artılarım ve eksilerim şunlardır” bu cümleleri kurmak sanırım o kadar da kolay değil.

Bence; “Kendini kabul etmek: İnsanın özgüvenini olması gereken seviyede tutması demektir.”

Bu özgüveni kazanmak çok mu zor? Hayır. Şunu görüyoruz ki her varlığın kendine has özellikleri/güzellikleri var. Mesela bir kuş, sesiyle insanlara muhteşem serenadlar sunuyor, gökyüzünde ahenkle süzülmesi ile hayranlık bırakıyorken; bir yılan düşünün güzel bir kuşun yanında pek meziyeti yok gibi görünüyor değil mi? Fakat yılanın kendine has savunma mekanizması ve derisindeki muhteşem desenler insanda hayranlık uyandırıyor.

İnsanlarda böyle herkesin kendine has meziyetleri var ve herkes kendi güzelliklerini ortaya koyduğu kadar başarılı. Kimisi göremiyor fakat muhteşem bir sesi var, yürüyemiyor fakat çok güzel şiirler yazıyor, konuşamıyor fakat hayal gücü ona çok güzel resimler çizdiriyor. Önemli olan kendindeki bu güzelliği farkedebilmek. Ben bununla güzelim diyebilmek. Nasıl ki uçan bir kuştan sürünmesini, sürünen bir yılandan uçmasını bekleyemeyiz kendimizden de bunu beklememeliyiz.

Size bu konuda bir davet sunmak istiyorum. Öncelikle çevrenizdeki insanların takdirine göre inşa ettiğiniz bir hayatınız var ise ondan sıyrılın. Çevrenizdeki seslerden özgürleşin ve  kendinizi dinlemek için vakit ayırın. Ya da tam aksine çok yalnız iseniz ve sadece kendinizi duyuyor/görüyorsanız kendi sesinizden özgürleşin. Sürekli yalnız kalmak kendinizdeki eksileri çoğaltmanıza sebep oluyor olabilir, bu durumsa sizin kendinize küsme bahaneniz olur. Çevrenizi genişletip yeni insanlar tanıyarak herkesin artı/eksi yönleri olduğunu görmek kendinizi kabul etmenizi kolaylaştırabilir.

Şunu unutmayalım ki; kendimizi kabul etmek bizi başarıya götürecek. Herkes özeldir, kendi güzelliklerini inkişaf edenler başarılı olmuştur.

“Kendimizi kabul etmek istiyorsak, benliğimizdeki güzelliklerle hayatımızın altına imza atmalıyız.”

   Özgün Parmak İzi..