Motivasyon Katillerimizi Tanıyalım

Motivasyon Katillerimizi Tanıyalım

Motivasyon, hayatımızın her alanında kendimizin en iyi versiyonuna ulaşma çabasında heybemizde her daim bulunması gereken, hedefe giden yolda bizi diri tutan, harekete geçme gücü veren olgu. Lakin her şeydin olduğu gibi motivasyonunda birtakım katilleri var elbette.
Bir hedef belirlerken, o hedef doğrultusunda hareket ederken, zaman zaman bizi demoralize eden, başarıya ulaşamayacakmış gibi hissettiren, aşağı çeken birtakım faktörler vardır. Bunları iyi tanımamız gerekir zira ona göre gardımızı alıp yola devam edebilelim.

İnanç

Motivasyonu diri tutmak için ilk olarak sağlam bir inançla yola çıkmalıyız. Elbette yolda tökezlemeler olacaktır ama bu tümseklerin geçici olduğu bilip bizi yıldırmasına müsade etmemek gerekir. Zaman zaman motivasyonun düşmesi elbette normal lakin bu düşüncelerin tamamen bizi kuşatması normal değil. Bu konuda en büyük motivasyon katili kendimiziz aslında. Yapamam, başaramam, olmaz… gibi cümleleri biz kendimize kurdukça kabullenilmiş çaresizlikle başarma oranımız da düşmektedir.

Potansiyelini Gerçekleştirecek Ortam Bulamama

Bazılarımız kendilerini ne kadar geliştirse geliştirsin, kendini gösterecek, yeteneklerini ortaya koyacak, üretecek, ortam bulmakta sorun yaşıyor ne yazık ki, Bu da motivasyonu büyük ölçüde düşürüyor. Bu da İbn-i Haldun`un “Coğrafya kaderdir sözünü akıllara geliyor. Lakin coğrafya ne kadar kader olsa da kaderin üstünde de bir kader vardır. Zira biz her zaman hazır olmalı yetilerimizi diri tutmalıyız ki karşımıza bir fırsat çıktığı takdirde onu değerlendirebilelim. Ortamın değişmesi mümkün olmayan durumlarda yapacak bir şey yok düşüncesi bizi çabasızlığa sürükler. Buna yenik düşmemeli her daim hazır olmalıyız, fırsatın ne zaman geleceği bilinmez.

Demoralize Eden Yakınlar

Hepimizin çevresinde vardır ne yaparsak yapalım hep olumsuz tarafını gören, bir başarımızı anlattığımızda bizim kadar heyecanlanmayıp, heyecanlanmamakla da kalmayıp küçümseyen, motivasyonu kıran, herkesin tek tip gibi yaşaması gerektiğini savunan insanlar. Kastım yol göstermek niyetiyle yapıcı eleştiri yapanlar değil elbette. Lakin yapıcı olmayan, kendi direktiflerini dayatanlara karşı tavrımız her zaman net olmalıdır. Unutmayalım; herkesin hayatı kendine özgü ve o hayatın başrolü kendisidir.

Daldan Dala Koşmak

Kapasite üzerinde hedefler koyup yahut birden fazla hedef belirleyip bunları gerçekleştirememek de motivasyonu kıran faktörler arasındadır. Her yere yetişmek, her şeyi yapmak, her bilgiyi bilmek elbette mümkün değildir dolayısıyla tek bir hedef belirleyip bu uğurda hareket etmek her zaman daha efdal olacaktır.

Her yerde olan hiçbir yerde değildir.

Hatip Minber

Başlamak için Doğru Anı Beklemek, Ertelemek, Tembellik

Doğru anı beklemek, ertelemek ve tembellik motivasyonsuzluğun bir sonucuymuş gibi görünsede aslında öyle değildir. Beklediğimiz doğru an hiçbir zaman gelmeyebilir. Ertelemeye devam ettikçe üzerimizdeki külfeti de artacaktır. Bu yüzden peşinden koşmamız gereken motivasyon değil disiplindir. Disiplini elden bırakmadığımız da hedefe giden yolu daha süratle kat etmek mümkün olur.

Son olarak bu konuda söylemek istediğim; motivasyon seviyemiz her an aynı dinamikte olmayabilir öyle olduğu zamanlarda kendi motivasyon kaynağımızı bulup kendimizi motive edebiliriz ve hangi konumda olursak olalım, görevimiz her ne olursa olsun bize düşen elimizden geleni en iyi şekilde yerine getirmektir. Zira atalarımız da inşa değil ibadet ediyorlardı. Bunun izlerini günümüzde de çok net görebiliyoruz. Bizde bu iş ahlakını kendimize düstur edinmeliyiz.