Verimli Bir Not Tutma İçin Altın Kurallar


Verimli bir not tutma için, hepimiz uzun mesailer harcıyor, yeri geldiğinde bu konuda çeşitli araştırmalar yapıyoruz. Peki verimli not tutma diye aradığımız şeyin aslında ne anlamana geldiğini tam olarak biliyor muyuz?
Verimli not tutma en genel anlamıyla, ders çalışan kişinin kendisini başarıya ulaştıran tüm teknik ve yöntemleri kullanarak amacına ulaşmasıdır. Özellikle üniversitede ders notu tutmakta oldukça zorlanabilirsiniz. Önce dersi anlatan akademisyenin ağzından çıkan her şeyi yazarak işe başlarsınız ancak akabinde bu yöntemin hem sizi yavaşlattığını hem de her türlü bilgiyi defterinize not ettiğiniz için önemli ve önemsiz konuları ayırt etmekte zorlandığınızı görürsünüz. Dinleme ve not alma elbette başarının bel kemiği görevini üstleniyor. Ancak odaklanmış bir dinleme olmadan doğru ve etkili notlara ulaşmanız pek de mümkün olmayacaktır.
Cornel İle Verimli Not Tutma
En verimli not tutma tekniği araştırmalarla kanıtlanmış olan “Cornel Not Tutma Tekniği”dir. Walter Pauk tarafından geliştirilen bu yöntem, Cornel Üniversitesi öğrencileri için 1949 yılında bulunmuştur. Amaç öğrencilerin okuduğunu ve dinlediğini anlama başarısını artırmak. Bu sistemde defterin sağ tarafına not alınır ve gözden geçirilir. Daha sonra sol tarafa bu bilgileri temsil eden anahtar sözcükler yazılır. Akabinde notları yazdığımız kısım kapatılır ve sol tarafa yazmış olduğumuz anahtar kelimelerden yararlanarak not alınan bilgiler tekrardan hatırlanmaya çalışılır. Bu işlem en iyi öğrenme sağlanana kadar yapılmaya devam edilir.


Verimli Not Tutma İçin Öneriler
Not alırken sık yapılan hatalardan biri, tahtada bulunanların ya da anlatılanların tamamını yazmaya çalışmak. Burada yapacağınız en iyi şey anlatılanları kendinize göre kısaltmak ve anlayacağınız samimi bir dilde yazıya dökmek. Not tutmada önem arz eden bir diğer husus da kalemlerdir. Hepimiz kurşun kalemle not tutmayı ve onun nostaljik varlığını seviyoruz. Ama kurşun kalemle uğraşmak bir yerden sonra canınızı sıkabilir. Burada renklerin gücünden yararlanmak hem işinizi kolaylaştıracak hem de etkili bir öğrenme sağlayacak. Not alırken özellikle mavi renkte tükenmez kalem kullanırsanız akılda kalıcılığı artırmış olursunuz.
Not tutmak için seçtiğiniz ortama da dikkat etmelisiniz. Sizi rahatsız etmeyecek, ses ve dış etkenlerden mümkün olduğunca yalıtılmış bir yerde olmanız yararınıza olacaktır. Ders esnasında alınan notlarda zaman kavramı önemlidir. Bu nedenle not tutarken geriye döndüğünüzde rahatlıkla anlayabileceğiniz kısa cümleler kurmaya özen gösterin. Tüm bunların yanı sıra en verimli not tutma yöntemi elbette yazdıklarınıza sık sık göz atmaktır. En azından haftada bir kere üstünden geçeceğiniz konular, bir süre sonra ilk cümlesinde size kendine hatırlatacaktır.