Kendini Başkaları ile Kıyaslamak

Kendini başkaları ile kıyaslamak insanlık var olduğundan beri süregelen bir durum. Günümüzde bu durumun artmasının sebebi sosyal medyanın da etkisiyle hayatlarına tanık olduğumuz insan sayısının artması. Milyonlarca insan, milyonlarca farklı hayat demek. Sosyoekonomik düzeyi yüksek, başarılı insanların takipçisi de fazla oluyor haliyle. Birçok insanın imrenerek baktığı, renkli bulduğu bu hayatlar insanlar tarafından ilgiyle takip ediliyor.

İnsanlar kendi hayatlarında eksik bulduğu, ulaşamadığı veya ulaşamayacağını düşündüğü şeyleri, başka insanların hayatlarına bakarak tatmin etmeye çalışıyor. İdealize ettikleri dünyalarına idealize ettikleri insanları yerleştiriyor. Bir süre sonra kendi hayatlarının ne kadar sıkıcı, boş ve anlamsız olduğunu düşünüyorlar. Bu kendini başkaları ile kıyaslamak kendi hayatlarına olan inançlarını ve hedeflerini gerçekleştirmek için gerekli  olan motivasyonun düşmesine sebep oluyor. Diğer insanların güzellikleri, maddi kaynakları, olanakları insanlar için bir referans noktası haline geliyor. Bu süreçte insanlar  kendi hayatından ne beklediğini, hayatına nasıl bir yön vermek istediğini de unutuyor. Kendini kıyasladığı kişinin hayatını yaşamak istiyor.

Kişinin Kendini Yetersiz Hissetmesi

Kendini başkaları ile kıyaslamak ¸kişinin kendini yetersiz hissetmesine sebep oluyor. Kişinin  kendisine ait ‘ben yetersizim’ düşüncesi de varsa, her kendini başkaları ile kıyaslamak durumunda bu düşünceler aktive oluyor, bu da kişinin  kendini değersiz hissetmesine neden oluyor. Başka insanların hayatlarının hep çok güzel ve renkli olduğu düşüncesi ile  kişinin kendi hayatının hep sıkıcı ve kötü olduğu düşüncesi bir algı yanılsaması. Her insanın hayatında iyi ya da kötü durumlar olabilir, bir insan gün içinde çok mutlu iken bir anda çok mutsuz olabilir. Bu hayatın genel akışında var. İnsanlar kötü anlarını, kusurlu yanlarını herkesle paylaşmak istemez. Hatta hayatında olan güzel şeyleri abartarak insanlara gösterir. Kötü bir zamanımızda denk geldiğimiz mutlu bir kare size ne hissettirir? Herkes mutlu ama ben değilim. Kendini başkaları ile kıyaslamak düşünce hatalarını fark etmek için önemli. Her insanın hayatının farklı olduğunu bilmek, görünenle gerçeğin aynı olmadığını bilmek gerekiyor. Bizden iyi bir hayat yaşayan insanlar olduğu gibi bizden kötü durumda olan insanlar da var ve hep var olacak. Odağımızı bizden daha iyi hayat yaşayan insanlara çevirirsek, kendi hayatımızdaki başkalarının hayali olan şeyleri göremeyiz.

Başkalarıyla kendi hayatımızı kıyaslamak, bize yapmak istediklerimizi yapmak için motivasyon sağlayabilir. Gözümüzü diğer hayatlara kapatıp sadece kendi hayatımıza bakmak bizi ileriye götürmez. Başarılarıyla ün salmış insanların hayatları çoğu kişiye güç veriyor. Kendi gücünüzün, yeteneklerinizin, hayallerinizin farkında olursanız, diğer insanların hayatları size ilham kaynağı olabilir.

instagram sayfamız

Duygularınız Sizi Yönetmesin