Mutlu ve İyi Bir İnsan Olmak İçin

Ömrümüz aslında çok kısa ve bizim hayattaki amacımız şu kısa ömrümüzü kendi çapımızda güzelleştirerek, belkide kendimize hayatımızın en güzel hediyesini verebiliriz arkadaşlar. Bu yazımda sizler ile “Mutlu ve İyi Bir İnsan Olmak İçin” neler yapmalıyız adlı yazımı paylaştım, umarım faydalı olur.  🙂 

Öfkenizi Kontrol Edin

Bir tartışmaya veya sözlü atışmaya girdiğinde şiddetle bağırmak yerine susup karşındakini dinlemeyi denersen hem senden kaynaklanacak olan kötü durumu ortadan kaldırmış olursun hem de ilerde pişman olacağın sözler söylemezsin.

 

 

Sorgulayın

Bu yaşınıza kadar sana doğru gelen ve inandığın şeyleri bir daha düşün, kendi fikirlerine karşı olan fikirleri de tarafsızca gözden geçirip tüm bu gözlemlerinden bir sonuç elde etmeye çalış. Bu yöntem sana bir konudaki fikirlere farklı açılardan bakma yolunda çok yardımcı olacaktır.

 

 

Kendini Hiçbir Şeye Kaptırma

Kendini asla ve asla hiçbir şeye %100 kaptırma. İşine tam konsantre odaklanıp sosyal hayatını da aksatma, iş harici aktivitelere çok zaman ayırıp işini de ihmal etme. Planlı ve düzenli bir hayat planı kur.

 

 

Yeni Şeyler Öğren

Mesela hiç bilmediğin bir konu hakkında 1 saat boyunca edinebildiğin kadar bilgi edin, yeni ve farklı bilgiler öğrenmek sana hayatta büyük başarıların temelini attıran en güzel etken olacaktır.

 

 

Bir Günlüğüne Başka Bir Kişi Ol

Çevrendeki insanlardan sana 1 günlüğüne başka bir isimde başka bir kişilikte hitap etmesini iste. Bu şekilde başkası gibi düşünmeyi, şuan ki kişiliğinizi sanki başka birisiymiş gibi gözlemle.

 

 

Bir Şeyler Biriktir

Hoşuna giden şeyleri biriktirip koleksiyon yapmayı dene. Bu sayede sorumluluk, değer verme ve bir şeyleri severek yapma açısından kendini geliştirebilirsin.

 

 

Empati Kur

Sevmediğin veya sana kötü gelen bir insanın iyi ve güzel yanlarını düşün, onu iyi hatırlamaya çalış. Belki bu ona olan nefretini değiştirmeyebilir ama en azından kötü de olsa insanlara ilk anda iyi yaklaşmanı sağlar, yani empati kur. Unutma sen de bazı kişilere kötü geliyor olabilirsin.

 

 

Ailen Hakkında Farklı Şeyler Öğren

Şuan zamanın varken aileni daha yakından tanımayı dene. Annen ile baban nasıl tanışmışlar, dedenin gençliğinde en popüler olan şey nedir, aile büyüklerin senin yaşındayken zamanını nasıl geçirir, nelere vakit ayırırlar diye ailene bir sor bence. 🙂

 

 

Önce Düşün

Başkası tarafından sana sunulan yeni bir düşünce veya fikir ile karşılaştığında hemen olmaz deyip reddetmek yerine o fikri 1 gün boyunca düşün ve gün sonunda en doğru kararı vermeye çalış. Bu sayede hem başkalarının fikirlerine olan güvenin artacaktır hem de hayatında yeni düşünce yapıları rol gösterecektir.

 

 

Farklı Konularda Kitaplar Oku

Farklı türlerden, farklı konulardan ve farklı yazarların kaleminden çeşitli kitaplar okuyarak önce hayal dünyanı genişlet, ezber yeteneğini arttır, bilgi seviyeni yükselt. Unutma; bir kitabı bitirip yeni bir kitap aldığındaki mutluluk ise hiç unutamayacağın güzel bir his olacak.  🙂