Hayatımızı Etkileyen Düşünce Yapıları

Çoğu zaman hayatımızın akışını düşünce yapılarımız belirler. Alında neye odaklanırsak onu kendimize çekeriz.

Peki nasıl olumlu düşünebiliriz?

Daha mutlu olabiliriz?

Hayatımıza güzellikleri katabiliriz? Gelin bunlara berber bakalım.

1.ÖNYARGI(LAR)DAN UZAK DURARAK

Nedir bu önyargı denilen şey?

Önyargı, bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı, peşin yargı, peşin hüküm, peşin fikir.

vikipedi

Bunu günlük hayatımızda çok yapıyoruz aslında. Birinin dışardan görünüşüne göre yargılamak,giyimine göre yargılamak,parasına göre yargılamak,sevgilisine göre yargılamak ,ailesine göre yargılamak…

Ne kadar yanlış değil mi? Örneğin bir bayanla bir beyefendinin birlikte yürümesi bile yanlış anlaşılır olmuş.

Önyargılı olmak sadece kötü yorumlamak değildir.Örneğin birinin parasına göre yargılayıp iyi şeyler söylemek gibi..

Bunun hakkında size yaşanmış bir olay anlatacağım:

Hastanede bir siyahi koltuğa oturur, o sırada kızları ilik kanseri olan bir aile gelir ve kızı tam siyahinin yanına oturacakken annesi kızını alır ve başka yere oturtur. Anne adama karşı nefret besler, daha sonra doktor çağırır ve kızına ilik bulunduğunu söyler. Anne sorar heyecanla ”kim verdi, doktor bey?” doktor cevaplar ve siyahi adamı içeriye çağırır. Kadın, yaptığından utanç duyar.

2. GENELLEME YAPMAK

Herkes aynı değildir. Hani filmlerde derler ya ”hepiniz aynısınız!”

Hayır, kimse aynı değildir. Sen bile 5 yıl önceki halinle aynı değilsin. Herkes neden aynı olsun? Kendini kapatma başkalarına karşı.

Birinden ya da birilerinden darbe yemiş olabilirsin. Tekrar güven problemi yaşayabilirsin. Ama bu başkalarınında sana kötülük yapacağı anlamına gelmiyor..

3.KÖTÜ DÜŞÜNMEK

Kötü düşünmek, çağımızın en büyük sorunudur. Bazen o kadar kötü bir hal alıyor ki düşüncenin içinden çıkamıyoruz,boğuluyoruz..

Peki ne yapabiliriz?

Negatif düşünceli insanlardan uzak durmalıyız.

Düşünceler birbirini çeker ve etkileniriz. Düşünceler mıknatıs gibidir. Birbirini çeker durur. Sürekli kötü şeylerden bahseden bir çevreniz varsa uzak durmanız sizin için iyi olacaktır.

Kötü şeyleri anımsatan eşyalardan uzak durmalıyız.

Kendimize zaman ayırmalıyız.

The autumn flower of sun flare.

Çünkü bizimde kendimize ihtiyacımız var. günde 10-15 dakika bile bize yeter aslında.

Kendimize yalan söylememeliyiz.

Başkalarına yalan söyleyip onları kandırabilirsin ama kendini kandıramazsın. Ne olursa olsun doğrudan kaçma. Kendinio yalana kaptırma,inandırma.

Evham, takıntı yapmamalıyız.

Kuruntu yapmak, bir şeyi olmadığı halde kötü bir şekilde düşünmekle olur. Aklımızdan senaryolar üretmek,kurgu kurmaktır. Bunun fazlası OKB yani aşırı düşünme hastalığına neden olur. Dikkat edelim.