“Yazı Yazmak” Üzerine

İnsanoğlu, insanlık tarihi boyunca hep bir şeyleri birbirlerine anlatma gereği duymuştur. Bu ihtiyaçtan olacak ki haberleşmek, iletişim kurmak için çeşitli yollar geliştirmişlerdir. Ama şüphesiz ki bunun en etkili yollarından biri yazı olmuştur.

Peki günümüzde yazı yazmak ne ifade ediyor?

Birçoğumuz için yazmak çok şey ifade ederken, bazılarımız içinse yazmak pek bir şey ifade etmez, o bazılarımız yazmanın yalnızca işi profesyonelce yapan şair ve yazarlara has bir eylem olduğunu düşünür. Oysa ki yazmak yalnızca onlara has bir eylem olmaktan ziyade başlı başına bir katarsistir aslında.

Gelin beraber yazmanın üzerimizdeki etkilerine ve yararlarına bakalım.

Yazmak bir stres azaltıcıdır.

Önemli bir sınavınız yahut yapmanız gereken önemli bir sunumunuz olduğunda stres bizim birincil düşmanımızdır. Stres beraberinde “ya başaramazsam, yapamazsam” gibi olumsuz düşünceleri de getirir. Bu zamanları kabusa çevirmek yerine kağıt kalemimizi elimize alıp bir şey yazmak, kendimizi başarabileceğimize yazarak inandırmak her zaman etkili bir yoldur. Yazmak bizi sakinleştirir.

Yazmak bizi iyi hissettirebilir.

Hayatta hepimiz farklı insanlarız ve farklı hobilerimiz, deneyimlerimiz var. Bu deneyimlerimizi diğer insanlarla yazarak online platformlarda paylaşırsanız aynı aktiviteyi denemeyi hayal eden insanlara ışık tutabilirsiniz. Bu sayede yararlı olabildiğiniz, yardım edebildiğiniz için de kendinizi oldukça iyi hissedeceksinizdir.

Yazmak karar vermemizde bize yardımcı olur.

Sizde herhangi bir kararı alırken zorlananlardan mısınız? Yazmak tam size göre bir eylem. Kararını vermekte zorlandığınız durumlarda çevrenizdekilere danışma yoluna gittiğinizde her birinden farklı  bir cevap almak kafanızı daha fazla karıştıracaktır. Oysa ki verebileceğiniz kararların olumlu-olumsuz yanlarını yazmak, içine düşebileceğiniz olası durumun avantaj ve dezavantajlarını karşınızda görmek karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

Planlı yaşamak önemli!

Herbirimiz günlük, haftalık, aylık hatta daha uzun vadede planlar yaparız. Belli bir süre zarfında hedefler koyarız kendimize. Bu hedef ve planlarımızı yazmak ve gerçekleştirdiğimiz her planımızın üzerine bir tik atmak hedefimize ilerlerken ne kadar adım attığımızı,hedefimize kaç adım kaldığını gösteren bir tablo haline gelir. Ayrıca her bir tik atışımızda ilerlememizi görmek önemli bir motivasyon kaynağı olur bizim için.

Yazmak çalışma verimliliğini arttırır.

Büyüklerimizin “söz uçar yazı kalır.” dediği gibi sadece okuyarak, göz gezdirerek sürdürülen bir çalışma aklınızdan uçup gidecektir. Oysaki her ne üzerinde çalışıyor olursanız olun konuyla ilgili küçük bir not almak öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

Öz Disiplin konulu yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.