Çalışmaları Eğlenceli Hale Getirmek

Çalışmaları Eğlenceli Hale Getirmek

Hayatımızın her alanında çalışmak vardır. Öğrenciyken ders çalışırsın, yemek yapmak için hazırlık yaparken çalışırsın. İşte çalışırsın. Ve bu örnekleri çoğaltabiliriz. Ama çalışmaya nereden başlayacağını, nasıl başlayacağını bilemezsin ve monoton bir şekilde çalışırsan da sıkıcı olur verim alamazsın. Bu yazımızda ”Çalışmalarımızı eğlenceli hale getirmek için neler yapabiliriz ?, Nasıl verim alırız?” bundan söz ettik. Keyifli okumalar dilerim.

Eğlenceli Hale Getirmek İçin Plan Yapın.

Öncelikle ne yapacağınıza, ne yapmak istediğinize karar verin. Ve bir plan oluşturun. İşlerinizi zamanlara bölün. Önemli işlerinize uzun bir zaman ayırın ki yetiştirmek için özensiz olmasın. Önemli olmayan işlerinizi en sona bırakabilirsiniz.

Şifreler Kullanın.

Öğrencisiniz ve bir konuyu anlamıyorsunuz. Bunun için size özel şifreler oluşturun. Konuyu size hatırlatacak, daha iyi şekilde anlayabileceğiniz şifreler oluşturarak daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Eğlenceli Hale Getirmek İçin Görsel Ögelerden Faydalanın.

Sözel terimlerin olduğu bir konuda görsel ögelerden faydalanmak konuyu daha iyi anlamanıza ve verimli olmanızı sağlayacaktır. Görsel ögelerden faydalanmak eğlenceli getirecektir ve uzun süreli belleğinize atarak konuyu unutmamanızı sağlayacaktır.

Müzik Dinleyin.

Yemek yaparken müzik dinleyin. Ders çalışırken müzik dinleyin. Kitap okurken müzik dinleyin. Ne işle uğraşırsanız uğraşın çalışmalarınızı eğlenceli hale getirmek için müzik dinleyin. Müzik dinlemek size enerji verecek ve yaptığınız işten keyif almanızı sağlayacaktır.

Kendinizi Ödüllendirin.

Mola vermek verim arttırır. Kendinizi ödüllendirin. Bir kahve için, acıktıysanız yemek yiyin. iyi gelecektir.

Grup Oluşturun.

Kendinizi daha iyi motive etmek için grup halinde de çalışabilirsiniz. Bu çalışmalarınızı daha eğlenceli hale getirecek ve verimli olmanızı sağlayacaktır. Grup halinde ders çalışabilir, birlikte molalar verebilirsiniz. Sosyal medya üzerinde grup kurarak yaptığınız çalışmalarınızı arkadaşlarınıza anlatmak daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır.

Farklı Çalışma Ortamı Deneyin.

Çalıştığınız yer verimli olmanız açısından da çok önemli. Karanlık bir yerdeyseniz daha aydınlık bir ortama geçerek çalışma isteğinizi arttırabilirsiniz.

Yazılarınızı Renklendirin.

Önemli yerlerin altını çizmek daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Değişik yazı stilleri deneyin. Yazılarınızı renklendirin. Bu yöntemler daha eğlenceli hale getirerek keyif almanızı sağlar.

Bu yazımızda çalışmalarımızı eğlenceli hale getirmek için birkaç kısa yöntemlerden bahsettik. Umarım keyif almışsınızdır ve umarım size fayda sağlar. İyi Çalışmalar:)