Başarılı İnsanların 10 Alışkanlığı

Motivasyon Ruhu ailesi olarak bu yazımızda , ‘’başarılı insanların 10 alışkanlığı ’’ başlıklı makalemizi inceleyeceğiz.

Bildiğiniz üzere başarılı insanların uyguladığı birçok alışkanlıkları vardır. Bizlerde bunlardan 10 tanesini özetle inceleyeceğiz.

1. Odaklanmak

‘’ Arılar hem sokup hem bal yapmazlar. Bir seçim yapmak zorundadırlar: Ya saldıracaklar ya da bal yapacaklar.’’

Emanuel Cleaver

Başarı için, zaman ve enerjimizi iyi ayarlayarak, hedefe özenle odaklanmamız gerekir. İstediğiniz dünyayı değiştirme de olsa, oturduğunuz evi de, bu kaide geçerlidir. İyi bir odaklanma süreci başarı için yeterli ateşlemeyi yapacaktır.

2. Daha Çok Sevin

‘’ Yeterince severseniz, dünyadaki en güçlü kişi olabilirsiniz.’’

Emmet Fox

Sevgi bakış açınıza bağlı olarak ya harika bir şey ya da psikolojik bir rahatsızlıktır. Kesin olan bir şey var ki; başarılı insanlar sevgiyi pozitif bir güç olarak görüp ondan beslenirler. Başarılı insanlar her zaman sevgiden beslenir. Önce kendinizi sevmeyi unutmayın.

‘’Sevin, sevilin. Belki de dünyada ki en büyük güç budur.’’

Fatih Barış Akarçeşme

3. Kendinizi yeniden keşfedin

‘’Kendinizi keşfedin, sonra bir daha yeniden keşfedin… ve hayatınızı baştan yaratın, çünkü buna mecbursunuz; bu hayat sizin, geçmişi ve bugünü sadece size ait.’’

Charles Bukowski

Değişme vaktinin, yeniden başlatma düğmenize basma zamanının geldiğini hissetmediniz mi hiç? Yalnız değilsiniz; bunu hepimiz hissediyoruz.

Gelişmek ve parlamak istiyorsanız, kendinizi baştan yaratmanız çok önemlidir. Kendinizi yeniden yaratırken başrol sizde olsun.

4. Sağlıklı Kalın

‘’Sağlıklıysanız muhtemelen mutlusunuzdur. Hem sağlıklı hem mutluysanız da, ihtiyacınız olan bütün servete sahipsiniz demektir, istediğiniz şey bu olmasa bile.

Elbert Hubbard

Unutmayın ki asıl servetiniz sağlığınızdır. Kendinizi hayatınız boyunca sağlığınızın farklı yönleriyle ilgilenmeye adamalısınız. Egzersizler, yürüyüşler ve koşuya çıkın. Her gün yürüyüş yapmayı alışkanlık hale getirin.

Başarılı insanların  10 alışkanlığı bunlardan ibaret değil elbet, devam edelim…

5. İnsanları affedin

‘’Affetmek bir mahkumu serbest bırakmak ve o mahkumun aslında kendiniz olduğunuzu anlatmaktır.’’

Louis B. Smedes

Affetmeyi reddetmek hiç kimseye hiçbir konuda iyi bir his kazandırmamıştır. Sadece üzüntü, öfke ve kıskançlık hislerine tutunmaya yarayan bu inat asla iyi sonuç vermez. Kızdığınız insanı affetmemenin, zehir içerek diğer kişinin ölmesini beklemeye benzetildiğini okumuştum bir yerde.

Başarılı bir hayata ulaşmak istiyorsanız, sizi inciten, gücendiren kişileri affetmelisiniz. Onlar haklı oldukları ya da siz yapılan şeyi unuttuğunuz için değil, affederek daha dolu dolu ve pozitif bir hayat sürmeye yaklaşacağınız için. Bunu anlamanız çok önemli: Başkalarını kendi iyiliğiniz için affetmelisiniz.

6. Bir Kabilenin parçası olun

‘’Milyonlarca yıl boyunca, insanlar bir kabilenin parçası oldular. Bir grubun kabile olması için sadece iki şeye ihtiyacı vardır: ortak bir ilgi alanı, bir de iletişim kurma yolu.’’

Seth Godin

Farkında olmadan, hayatınızı birçok farklı kabilenin parçası olarak geçirirsiniz. Kabileler herkesi bir araya getiren gruplardır.

Bu parçada elbette aidiyet hissi de çok önemlidir.

7. Özgüven saçın

‘’Kendinize inanıp özgüvenli olursanız her şeyi başarabilirsiniz. Buna gerçekten inanıyorum.’’

Karlie Kloss

Nasıl biri olduğunuz sizi hiç rahatsız etmiyorsa, başarılı bir hayat için gereken özgüvene sahipsiniz demektir. Böyle hissedebilmek için kendinizle ve yaptığınız işle barışık, hayatınızın ilerlediği yönden memnun olmalısınız.

Özgüveninizin ufak engeller yüzünden sarılmasına izin vermeyin, başka insanlar sizin moralinizi bozmaya ya da size kendinizi önemsiz hissettirmeye çalıştıklarında bunu fark edin. Kimsenin sizi üzmesini ve özgüveninizi kırmasına izin vermeyin.

Gerçek özgüven, kendinizle tamamen barışık olmaktır.

Kendinizden emin davranmak özgüveninizi arttırır.

8. Takdirinizi sakınmayın

‘’Hak edenlerden takdirinizi sakınmamak, büyük getirileri olan bir alışkanlıktır. Faydaları paha biçilmezdir.’’

Loretta Young

Birkaç kelimelik, basit teşekkürlerin bile büyük gücü vardır. Başarmaya çalışanı, başarıya doğru koşanı takdir edin. Kanımca başarılı insanlar her zaman takdir ederler. Takdir etmek için illa ki büyük bir şey olmasını beklemeyin. Takdir ederseniz, takdirde görürsünüz. Bunu unutmayın.

Siz takdir edilmeyi önemsemesiniz de başkaları buna çok ihtiyaç duyabilir.

9. Farkındalığınızı yüksek tutun

‘’Farkındalık, başka türlü yaşanmasını dilemeksizin anın bilincinde olmaktan ibarettir.’’

James Baraz

Farkındalık, geçmişin geçmişte kalmasına izin vermekle, geleceği ise henüz gerçekleşmemiş bir şey olarak bırakmakla kazanılır.

Düşüncelerinizin dostu olun.

Hedefleriniz şunlar olmalı:

  • *Bütün düşüncelerinize dikkat vermeyi bırakın;
  • *Aklınızdan geçen düşünce sayısını azaltın.
  • Yavaşlayın, küçük anların tadına varın. Durup etrafınıza bakın. Olan biteni gözlemlemeyi öğrenin.

10. Bugün yapın

‘’Hayat pamuk ipliğine bağlıdır ve rehavet zamanın kanseridir. Bir şey yapacaksanız şimdi yapın. Yarın çok geç olabilir.’’

Pete Goss

Geciktirme ve savsaklama en meşhur başarı katilleridir: Hayatınızın herhangi bir alanında başarısız olmak isterseniz, bugün yapılması gerekenleri yapmaktan kaçınmakla işe başlayın.

Kendinize karşı dürüst olun. Bugün ertelediğiniz bir şeye başlayın. Bugün işin kaç adımını başarabileceğinize karar verin.

Hayatta daima okur ve yazar olmaya gayret gösterin değerli okuyucum. Umarım başarılı dolu bir hayatınız olur.

Kaynak: Nıgel Cumberland, Başarılı İnsanların Yaptıkları 100 Şey, 2018

Başarılı Liderlerin Özellikleri

instagram sayfamız