Gitmek Bir Umuttur

Herkesin gitmek istediği bir yerler mutlaka vardır. Kısa süreli ya da uzun süreli mekan değişikleri talep ederiz. Yol bizi yeniler.

Gitmek isteriz çünkü her gidiş bir terk ediştir. Sorumluluklarımızı, bizi boğan ve rahatsız eden her şeyi terk ediş… Yeni insanlar tanıyarak kendimize yeni kimlikler edinmek isteriz. Kendimize yeni başlangıçlar yapmak… “Şu şehirden bir gitsem”  çok tanıdık bu cümleyle yaşayan ben de dahil birçok insan var. Umutlarımız var. Gidecek yerlerimiz terk edecek yüklerimiz var.

Ben kendi adıma “Şu şehirden bir gitsem” cümlesini ilk kez kurmadığımı itiraf ediyorum. Daha önce gittiğim şehirler, terk ettiğim yükler oldu. Şimdi? Hala bu cümleyi kuruyorsam bir sorun var demektir. Gitmek bir umut olduğu gibi  bir lanete de dönüşebilir. Yollar kendimizi terk etmemizi sağlamıyor .

Benim gidecek yerlerim var hiçbirine giden asfalttan yollar yok. Arabam yok, hiçbir vasıtam yok. Yine de gideceğim, kılımı kıpırdatmadan kilometreler kat edeceğim. Kendime gideceğim ki gidişlerim bana lanet değil umut olsun. Önerim kesinlikle bu kendinize gidin. Sık sık ve ister uzun ister kısa gidin ama gidin. Terk etmek istediğiniz ne varsa onlardan sıyrılmak için çaba gösterin kendinize çıkmaz sokaklar yaratmayın. Sizin kendinize yolculuğunuzda size engel ne ve kim varsa yolunuzdan çekin. Benzinsiz yolculuklar yapın. Sizi temin ederim gidecek yeriniz ve yollarınız hiç bitmeyecek.

Ertelemeyin çıkılmamış yolculuklar hüzün verir.

İçinizde yol biriktirmemeniz dileğiyle.