Şimdi ne yapacaksın?

Malum dünyayı kasıp kavuran salgın hepimizi etkisi altına aldı. Bu süreçte ekonomi büyük bir yara aldı ve insanlığa maliyeti çok büyük boyutlara ulaştı. Ortaya çıkan sorunlardan hiç bir ülke kaçamayacak. Peki kaçırdığımız detaylar neler?

Virüs öncelikle geçmiş yıllarda kendini göstermeye başlasa da insanlık yatırımı hep farklı noktalara yapmaya devam etti oysa sağlık sektörü esas yatırım yapılması gereken yerdi.Büyük ülkelerin bu virüs sınavında sınıfta kaldığı aşikar. Virüsün çıktığı ilk günden bu yana olumsuz havanın etkisi olsa da bu süreci fırsata çeviren bir çok sektör oldu. Satışa en büyük katkıyı interaktif satış ve mobil eğitim uygulamaları sağladı. Süreç evde kalmayı emrediyor peki siz ne yapıyorsunuz.

Çok önceki yıllarda virüs savaş silahı olarak kullanılmıştır. Hastalığa yakalanmış insanlara verilen battaniyeler daha sonra kızıl derililere dağıtılmış hastalığa yakalanarak hayatlarını kaybetmeleri sağlanmıştır. Krallık zamanında mancınık sistemi ile virüs taşıyan hayatını kaybeden insanları kalelerin içlerine fırlatarak virüs bulaştırarak savaşlar kazanılmıştır. Yani her krizde olduğu gibi eskiden de krizler fırsata çevriliyormuş. Bugün eldiven ve maske satışlarında yüksek fiyat verenlerinde bundan eksik kalır yanı yok diyebiliriz.

Virüsün evde kalmaya ittiği bu süreçte çok büyük imkanlarınızda bulunuyor. Moral ve motivasyonunuzu düşürmeden bu fırsatı doğru kullanın. Evet yanlış okumadınız fırsat. Evde kaldığınız süreçte kişisel gelişiminizi tamamlayabilir, yeni bir hobi edinebilir, okumak istediğiniz o kitabı okuyabilir ve eğitim sitelerinden istediğiniz eğitimi bir tıkla alabilirsiniz. Evde kalma süreci uzayabilir veya kısalabilir bu sizi hiç bir zaman yıldırmamalı süreç sonrasına en güçlü şekilde çıkan siz olun…

Virüsün etkilerinden kurtulmak ve zihninizi sürekli dinç tutmak için spor yapın, kitap okuyun ve düşüncelerinizi mutlaka başkaları ile paylaşın bu kendinize olan güveninizi tazeleyecek ve güçlü kalmanızı sağlayacaktır. Unutmayın hiç bir virüs olumsuz düşünceden güçlü değildir. Olumlu düşünceler sağlığınıza dikkat ederseniz sizinle olur. Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak ne dünya ne de sen yeni dünyaya ne kadar hazırsın? Sıra sende “Şimdi ne yapacaksın?”

Not: Öneri olarak kullandığım ve tavsiye edebileceğim bazı uygulamalar.

Nike Training (Antrenman uygulaması)

https://apps.apple.com/us/app/nike-training-club/id301521403

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nike.ntc&hl=en_US

Udemy (Geniş kapsamlı eğitim platformu)

https://www.udemy.com/

TedX (Motivasyon ve Paylaşmaya değer bilgiler için harikulade uygulama)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ted.android&hl=en_US

https://apps.apple.com/tr/app/ted/id376183339?l=tr

Meditopia (meditasyon üzerine faydalı bir uygulama)

https://apps.apple.com/tr/app/meditopia-meditation-sleep/id1190294015

https://play.google.com/store/apps/details?id=app.meditasyon&hl=tr