Toksik İlişki Nedir? Nasıl Kurtuluruz?

Toksik İlişki Nedir? Nasıl Kurtuluruz?

Hayat  dediğimiz  serüvende alanımıza bir sürü kişi girer çıkar kimisi ise kalır. İnsanlarla olan ilişkilerimiz maalesef her zaman sağlıklı olmamaktadır. Bazen   hayatımıza çektiğimiz insanların kendi kişisel sıkıntıları bizi toksik bir ilişkiye sürükleyebilmektedir. Kendinizi değersiz hissediyorsanız, sürekli hatalı olduğunuz söyleniyorsa, manipülasyon altında kalıyorsanız ve en önemlisi mutsuzsanız; toksik bir ilişkide olduğunuzun sinyalleri veriliyordur. Bu sinyalleri kimimiz görür önlem alırız kimimiz görmezden geliriz kimimiz de hiç göremeyiz. Maalesef bazen gözlerimiz o kadar kapalı olur ki nasıl bir ilişkide olduğumuzu bile anlayamayız. Sonra bir bakarız ki biz eski biz değiliz. Yaşam enerjimizin sömürüldüğü, kendimizi sürekli suçlu hissettiğimiz, her zaman verici tarafta olan, fedakarlıkların sonu olmayan bir  döngüde buluruz kendimizi. Bu döngüde olmaya o kadar kapılırız ki verici olmaya devam ederiz. Oysa yaptığımız tek şey kendimizi feda etmektir.

Bu süreçte etrafımızdaki insanlar, ailemiz, arkadaşlarımız bize yanlış bir ilişkide olduğumuz uyarısında bulunabilirler. Biz ise bahanelerin, sevgi dediğimiz kavramın arkasına sığınarak bu durumu kabullenmek istemeyiz. Oysa kabullenmek her şeyin başlangıcı değil midir? Kabullenmenin kolay olmadığını en iyi bilenlerden birisiyim. Kendimizi duygu diye kaptırdığımız selin ortasında aslında çölde kalmış hissiyle bırakan bir kişiyle olmak sizce de hayatımıza haksızlık değil mi?

Sizleri bu kadar sorgulattıktan sonra şunu söylemek istiyorum ki hayatımızı tercihlerimiz belirler. Toksik bir ilişkide kalmak da onu düzeltmek ya da bitirmek de kendi tercihimizdir. Eğer toksik ilişkiden kurtulmayı tercih edenlerdenseniz size birkaç öneri vermek istiyorum bu konuda.

-Öncelikle inkar etmeyi bırakın . Problemlerinizi yok saymak yerine kabul edin.

Kendinize daha çok zaman ayırın.

-Suçluluk duygusundan vazgeçin.

Pozitif bir arkadaş ortamı oluşturun.

Kendi kendinizi motive edin.

Ve en  önemlisi ise değer görmediğiniz yerde kalmayın.

Yazımı şu şekilde tamamlamak istiyorum. Bu hayatta önce kendimizi sevmeliyiz. Kendimizi nasıl seversek insanları da o şekilde kucaklarız ve severiz. Sevmeyi bilmeyen birisine bunu öğretemezsiniz. O yüzden sevme, sevilme duygularını sağlıklı yaşayamadığınız her ilişkiden uzak durun. Çünkü siz kimsenin hayattaki deneme tahtası değilsiniz. Bu hayatı güzel yaşamayı hak ediyorsunuz. Son olarak okuduğum bir kitaptaki cümle ile kapanışı yapıyorum. Sevmek, zorlama olmadan sadece özgür olunduğunda yaşanabilen, insan gücünü somutlayan bir eylemdir. Bu yüzden zorlama olan hiçbir yerde kalmayın.