Potansiyeli Ortaya Çıkarmak

Potansiyeli Ortaya Çıkarmak

Her insan bir amaca hizmet eder. Bizi birbirimizden ayıran en temel özellik; saçımızın, gözümüzün renklerinin farklı olması değil, boyumuzun uzun veya kısa olması da değil. Eğilimlerimiz. Yatkın olduğumuz işler, hobilerimiz, peşinden koştuğumuz, olsun diye mücadele ettiklerimiz. Her insanın sahip olduğu potansiyel elbette ki farklılık içerir. Kimisi hızlı koşar, kimisi iyi düşünür. Buradaki asıl mesele sahip olduğumuz yetkinlikler değildir. Asıl mesele bu Potansiyeli ortaya çıkartmak, bu potansiyeli hedeflerimiz doğrultusunda kullanabilmektir. Bunu yapabilirsek ilerler, bu şekilde ilerleyebilirsek gelişebiliriz. Bunun için birkaç madde ile sahip olduğunuz potansiyeli ortaya çıkartmanın yollarını gelin alt satırlarda beraber inceleyelim.

Potansiyele Sahip Olan Sensin O Senin

Unutma ki bu potansiyele sen sahipsin. O senin içinde duruyor. Önce, onu kullanmaktan da önce onu keşfetmek zorundasın. Kendini denemelisin. Denemekten korkmaman gerekiyor. Kazanmak ve kaybetmek gibi kavramları kafandan lütfen sil. Adım attığın bu serüvende kaybetmenin olmadığını sadece ama sadece öğrenmek olduğunun altını çize çize hatırlat kendine. Sahip olduğun potansiyel senin en büyük kozun. Ve sahip olduğu kozu en iyi şekilde kullanabilenler müsabakaları hep kazanır, engelleri de hep savuşturur. Senin olanı kendin için harcamaktan korkma bu ziyan değil, içsel bir yatırım olacaktır unutma.

Kendine Zaman Ayır

İnsanın en büyük keşif anı kendisiyle baş başa kaldığı zamanlardır. Misal ben kitap okuma alışkanlığımı bir can sıkıntısı serüveninde kazandım. Sosyalleşmenin değerli olduğu kadar yer yer asosyalleşmenin de gerekli olduğunu düşünüyorum. Kendindeki o siyah noktaları, karanlık bölgeleri ancak kendine vakit ayırdığında keşfedebilirsin. Lezzetli yemekler yapabildiğimi de bu şekilde keşfetmiştim. İlk adım, en azından denemek ve bu denediğin her neyse onun için elinden geleni yapmak. Potansiyeli ortaya çıkartmak için en iyi fırsat budur. Bu sayede kendindeki farklılıkları gördükçe yapabildiğin şeylerin sayısının arttığını fark ettikçe bu hayatı daha pozitif yaşayacaksın sana sözüm olsun.

Başarısız Olmayı Dene

Potansiyeli Ortaya Çıkartmak için sürekli bir şeyleri başarman gerekmez. Neyden ve nelerden uzak kalacağını elemek de seni zaten yapabildiğin şeylerle baş başa bırakacaktır. Bu nedenle “aman onu ya yapamazsam, ya beceremezsem” gibi düşünceleri kafandan uzaklaştır. Potansiyelin her şeyi kapsamaz. Onu kapsadığı alanlarda kullanırsan kendine bir şeyler katabilirsin. Her şeyi başarıyor olmak korkunçtur. İnsanın başarılarında bir nebze de olsa başarısızlıklar mevcuttur. Hayatta tüm pozitif değerler değerlerinin ya da anlamlarının olması için hep tam terslerine muhtaçtır. İyinin iyi olması için kötü gerekir, başarının başarı değeri kazanabilmesi için başarısızlıkların olması gerekir.

Kendin İçin Yaşa Kendin İçin Yap

Çevreyi, doğayı, toplumu, sevdiklerini düşünen biriysen eğer bu saydığım kavramlar için ya da bu kavramlara ek olarak yaptığın şeyler için yaşıyorsan, onların iyi olmaları için mücadele ediyorsan, manevi değerlerin için bir şeyleri başarmak, seni seven insanları mahcup etmemek için yaşıyorsan, aileni seviyorsan, eşini seviyorsan onların mutluluğu için bir şeyler yapmak istiyorsan kendin için yaşa, kendin için yap. Her insan biraz kendisini iyileştirse ve geliştirse otomatik olarak toplum gelişir, refah seviyesi artar. Herkes kendi için uğraşsa kimse kimseye karışmasa insanlar hem kendilerindeki potansiyeli hem de kendileri için bir şeyler yapmanın çevreye de olumlu yönde etkilerini görebilirlerdi. Kendin için yaptığın her neyse bencillik sayılmaz. Eğer o şey birisinden bir şeyler eksiltmiyorsa.

Ot gibi yaşamaktan zevk alacağını sanmam. Muhakkak bir şeyler yapman gerekir. Bu hayattan tat almanın başka yolu yok. Hazların peşinde koşman gerekir, potansiyelini hazların doğrultusunda kullanman seni motive ederken belki de yaptığın işte en iyisi olmanı sağlar. Bir şeyin en iyisi olmanın o hissini yaşamalısın ve potansiyelini keşfedip onu ortaya çıkarttığın zaman o hissi emin ol er ya da geç ya-şa-ya-cak-sın! https://www.instagram.com/motivasyon_ruhu/