Duyguların Kontrolü

Duyguların Kontrolü

Duygu bir nesne, olay ya da kişinin, insanın iç dünyasında uyandırdığı izlenim, etki  ve tepkilerdir. Duygularımız insanın karakter özelliği, fıtratı, geçmişteki deneyimleri gereği kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Aynı olayı yaşayan kişilerde de bu yüzden farklı duygular oluşabilir. Farklı duyguların oluşması da farklı davranışların ortaya çıkmasında etkilidir. Davranışlar da kişilerin duygu kontrolüne bağlı gelişir. Bu yüzden kişiler bazen duygularının kontrolünü sağlayamadığında istenmeyen davranışlar oluşabilir.

  Olumlu ve Olumsuz Duygular

                Duygularımızın olumlu ya da olumsuz olması hayatımızdaki alacağımız kararlarda çok etkilidir. Olumlu ve olumsuz duygular, hayatımızın her anında yer alan ayrılmaz birer parçalardır. Hayatımızda birçok olumlu ve olumsuz duygular vardı. Olumlu duygular bizim hoşnut olmamızı sağlayan duygulardır. En çok var olan olumlu duygulardan bahsedecek olursak; kabul görmek, coşku, mutluluk, umut, tutku memnuniyet, aşk, refah gibi olumlu duygulardır.  Olumsuz duygular ise bizim için hoş olmayan duygulardır. Bu yüzden olumsuz duygularımızın kontrolünü sağlamamız son derece önemlidir. Genel olarak olumsuz duygular ise; can sıkıntısı,  iğrenme, kaygı, hayal kırıklığı, umutsuzluk, korku, endişe, öfke, üzüntü gibi duygulardır.

Olumsuz Duyguların Kontrolü

İçimizde bazen öyle karmaşık duygular oluşur ki sanki kaybolup gideriz. Bu duygu karmaşıklığı olumsuz duyguların yoğunluğundan kaynaklanır. Sanki her şey üzerimize geliyor gibi olur. Olumsuz duyguların kontrolünü kaybettiğimiz durumlarda çıkmazlar yaşarız. Hiçbir şeyden tat almaz, rahatsızlık duyar ve de huzursuz hissederiz. Olumsuz duygularımızın kontrolünü sağlayabildiğimizde olumlu duyguların oluşabilmesine de katkı sağlarız. Olumsuz duyguları kontrol edemediğimiz durumlarda sakinliğimizi koruyup bizi motive edilebilecek, olumsuz duyguların etkisinden kurtulmamıza yardımcı olacak faaliyetlere yönelmemiz en güzelidir. Olumsuz duygularımızın kontrolünü sağlamak  için yapılabilecekler;

  • Stres oluşturan durum, kişi veya ortamdan uzaklaşmak,
  • Nefes egzersizleri yapmak,
  • Kendimize yakın hissettiğimiz ya da güvendiğimiz biriyle konuşmak,
  • Doğada yürüyüş  yapmak,
  • Rahatlatıcı müzikler dinlemek,
  • Meditasyon yada yoga yapmak.

Yukarıda saydığım ve daha da arttırabilecek olan çeşitli faaliyetler bizim kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Kendimizi iyi hissettiğimizde olumsuz durumlar karşısında daha çözümcü bir yaklaşım sergileriz. Böylelikle daha olumlu duygular içerisinde olur ve istediğimiz davranışları gerçekleştirebiliriz. Hayatımızı yönlendirmemizde duygularımızın kontrolü büyük yer tutar. Hepimiz birer hayat gemisindeyiz ve ancak dümeni elimize aldığımızda istediğimiz yöne gidebiliriz. Öyleyse tüm olumsuz duygulardan sıyrılarak dümeni elimize alma zamanı demeliyiz.