Kelimelerin Psikolojisi

Kelimelerin Psikolojisi

Kelimeler, kendimizi ifade etmek için kullandığımız cümlelerin parçalarıdır.

Peki kullandığımız kelimelerin bizim psikolojimizi analiz edebileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

Ağzımızdan çıkan her kelime boşa çıkmaz. Aynı şeyleri anlatsak da farklı kelimeler ve cümleler kullandığımızı görürsünüz. Bu bizim bilinçaltımızı ve travmalarımızı bir nevi de düşüncelerimizi ele verir.

NASIL BİZİ ANLATIR?

Bilinçaltı, bilincimizin üstünde çalışan ve içerisini bizim göremediğimiz ancak bugüne kadar yaşadığımız olayları, hisleri, travmaları ya da güzellikleri biriktiren bir merkezimizdir.

Ve bizler de cümlelerimizi, kelimelerimizi bilinçaltındaki sisteme göre seçeriz.

Haydi bakalım!

KELİMELER VE ANLAMLARI

HADİ: Bu kelimeyi sık sık kullanan insanlar geleceğe odaklı, an’ı yaşayamayan ve gelecek kaygıları yoğun olan insanlardır.

NEDEN: Bu kelimeyi sık sık kullanan insanlar devamlı hayatta her şeyden şikayet eden ve ne yaparsanız yapın memnun olmayan insanlardır. Neredeyse hiç şükredemeyebilirler.

AMA: Bu kelimeyi sık sık kullanan insanlar her daim suçlanmış, hakarete uğramış ve suçluluk psikolojisi barındıran insanlardır.

ÇOK: Bu kelimeyi sık sık kullanan insanlar KITLIK BİLİNCİNDE, her alanda fakir hisseden insanlardır. Bolluk içinde olduklarını düşünmezler.

ASLA: Bu kelimeyi sık sık kullanan insanlar kötü yanlarını reddedip her şeye iyi bakmaya çalışan insanlardır. İyi ya da kötü insan yoktur. Bir insanda iki huy da bulunabilir. İnsanları sınıflandırmak zorunda değiliz.

İSTİYORUM: Bu kelimeyi sık sık kullanan insanlar bu hayatta hiçbir şeye sahip olduğunu düşünmeyen, dualarının kabul olduğunu hissetmeyen ve istediğinden bile tam emin olmayan insanlardır.  O şeyi, durumu, davranışı istiyormuş gibi davranır.

EVET: Bu kelimeyi sık sık kullanan insanlar kendi sınırlarından taviz verip kendi değerini yitirmiş insanlardır. Bu kadar fedakarlık olmanız sizi iyi yapmaz, ancak fazlası size zarar verir ve üzer.

HAYIR: Bu kelimeyi sık sık kullanan insanlar kendi yaptığı hataları başkalarına mâl edip hayır diyerek önlerine geçebileceğini düşünürler. Olumsuz düşüncededirler. Bu kadar bencil olmayın!

AYNEN: Bu kelimeyi sık sık kullanan insanlar geçmişte takılı kalmış ve aynı kısır döngüye girmiş insanlardır. Bir türlü bu kısır döngüden çıkamayıp geçmişteki acılarıyla kendilerini harap ederler.

Buradaki kelimeleri hayatımızda olabildiğince azaltıp bir daha kendimize bakalım. Bir şeyler değişmiş mi? Psikolojik açıdan iyileşmeye başlamış mıyız, odaklanalım…

Buradaki kelimeler hayatınızda sık sık geçtiği sürece psikolojik açıdan yorulabilir ve üzülebilirsiniz.

Kendinize dönmeyi, hayatınızı kolaylaştırmayı öğrenin.

Kendinizi çözmek için bol bol psikoloji alanında yazılarımızı okuyun.