Başarılı Olmayı Engelleyen Faktörler

Başarılı Olmayı Engelleyen Faktörler

Hayatta çoğu insanın hedefleri ve hayalleri var. Bazı insanlar bu hedeflere ulaşıp başarılı olurken bazı insanlar tekrarlayan başarısızlıklar yaşıyor. Peki bu insanları birbirinden ayıran özellikler neler? Neden bazı insanlar başarıyı tadarken bazı insanlar sürekli başarısız oluyor. Bu yazıda başarılı olmayı engelleyen  faktörleri inceleyip bu sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Düzensiz çalışmak

Başarılı olmayı engelleyen en önemli faktörlerden biri düzensiz çalışmak. Bazı insanlar düzenli çalışma alışkanlığına sahip değiller. Tabi bu küçük yaşlarda kazanılması gereken bir alışkanlık. Erken çocukluk döneminde kazanılmayan bu alışkanlık yetişkinlik döneminde birçok bireyin sorun yaşamasına sebep oluyor. Çalışmaya başlamadan önce günlük, haftalık ve aylık çalışma programları hazırlamak size yardımcı olacaktır. Bu programın sizin yaşam tarzınıza uygun olması, yapabileceğinizden fazlasını programlamamanız önemli.

Ne istediğini bilmemek

Birçok insan hayalleri olduğunu ve bu hayallere ulaşmak istediğini söyler. Bu hayallerin ne kadarı sizin ne kadarı diğer insanların söyledikleri bunu ayırt etmek gerekiyor. İstediğiniz şeyi gerçekten istiyor musunuz, yoksa başka hayalleriniz var ama gerçekleşeceğini düşünmüyor musunuz? Başarıya giden yolda bu soruların cevapları çok önemli, birçok başarısızlık yaşadığınızda eğer gerçekten istediğiniz şey için savaşıyorsanız ayağıya kalmanız daha kolay olacaktır.

Kaygılar

İstediğiniz şey için çalışmaya başladığınız zaman birçok kaygı baş gösterir. Başarısızlık korkusu, yetersizlik korkusu gibi. Bu yoğun duygular içerisinde çalışmak zorlaşır. Böyle durumlarda duygunuzu fark etmek, bu duyguların size nasıl etki ettiğini gözlemlemek, düşüncelerinizi not etmek işe yarayabilir. Böylece işlevsiz düşüncelerinizin sizi nasıl başarısızlığa götürebileceğini de görebilirsiniz. Öz güveninizi geliştirmek için de bugüne kadar başardığınız şeyleri, olumlu özelliklerinizi bir kağıda yazabilirsiniz. Bu duygular baş gösterdiğinde yazdıklarınızı açıp okumak size iyi gelecek.

Ya hep ya hiç düşüncesine sahip olmak

Ya hergün çalışırım ya da hiç çalışmam. Bu siyah ve beyaz düşünceler hayatta pek yerini bulamıyor maalesef. Hergün çalışamadığınız zamanlar elbet olacak. Önemli olan ertesi gün yeniden başlamak. Gerekirse o gün bir saat çalışın.  Hatta çalışamadığınız günler kendinizi zorlayarak yarım saat bile olsa çalışın. Az çalışmak hiç çalışmamak demek değildir.

İnsanların söylediklerini önemsemek

Diğer insanlar sizin çalışmalarınız, hayalleriniz ve hedefleriniz ile ilgili size olumsuz şeyler söylebilirler. Herkesin hayata bakış açısı, dünya görüşü, olaylara bakışı farklı. O yüzden sizin heyecanlandığınız bir durum bir başkasına saçma gelebilir. Bu yüzden  başkalarının sizin hayatınıza olan söylemlerini referans almak yerine siz kendi istediklerinize odaklanın. Tabi ki diğer insanların yapıcı eleştirilerini görmezden gelmeyin, günün sonunda sizin ne istediğiniz diğer insanların ne dediğinden daha önemli olmalı.

Başarısızlığa tahammül edememek

Başarıya giden yolda birçok başarısızlıkla karşılaşacaksınız. Her karşılaştığınız başarısızlıkta ben başarısızım ve başarılı olamayacağım gibi düşünceleriniz olursa, başarıya giden yolda tüm enerjinizi tüketmiş olursunuz. Başarısızlıklarınızı sahiplenip onlardan ders çıkarmadığınız sürece başarısız olmaya devam edersiniz. Böylece ilk başarısızlıkta beliren ben başarısızım düşüncesini de doğrulamış olursunuz. Başarısızlığı algılama biçiminiz sizi başarıya götüren yolda bir araç olacak.

Uygulanabilir hedefler koymamak

Hedeflerinizi belirlediniz, planlar da yaptınız ama bir türlü programı uygulayamıyorsunuz. Burada bakmanız gereken ilk şey; yaptığınız program size uygun mu, hedeflerinizi uygulayabileceğiniz küçük parçalara ayırdınız mı? Yapamayacağınız bir hedefiniz ve programınız olursa kendinize olan güveniniz azalır ve çalışmak istemezsiniz.