Ya Umutsunuz Ya da Umut’suzsunuz

Hiç kendinizi umut ederken buldunuz mu ? Her anın, her saniyenin umutla geçtiği zamanlar.. Evet evet yanlış okumadınız umutlu olduğunuz anlar dedim. Çünkü insan beyni olumsuza o kadar çok alıştığı için kendimizi hiç umutlu hissetmeyiz. Umut etmeye, olumlu düşünmeye, hayaller kurmaya vakit harcamayız bile.. Sahi neden umutsuz olur insan ? Evrende tek bir tane olan biri neden umutsuzluğa düşüp kendini bu kadar yok sayar ? Gelin bunu biraz inceleyelim.

En karanlık gecenizi düşünün. Nefes alamadığınız, kendinizi düşünmekten alıkoyamadığınız, o hissettiğiniz duyguların hiç geçmeyeceğini düşündüğünüz zamanları. Bir de şu anki anınızı düşünün. O karanlık geceniz aydınlığa ulaşmadı mı ? Yine de güneş doğup sabah olmadı mı? Her şeye rağmen hala nefes alamadınız mı? Demek ki neymiş sen yaşadığın her gün, nefes alabildiğin, koşup yürüdüğün her gün yeni doğan bir fırsat bir umutmuş. Ama bizler bunları hep bizimle gelecekmiş gibi hissedip normal bir şeymiş gibi hayatımıza devam ederiz. Koşup yürümenin kıymetini yürümeyen birinden öğrenerek, gözümüzle görebildiğimiz her şeyin kıymetini göremeyen birinden dinleyerek daha iyi anlayabiliriz. Aslında bizler yaşadığımız her günü bir umut bilip buna göre yaşamalıyız.

Fırsatları Değerlendirin

Bizler en ufacık olumsuz bir durum ile karşılaştığımız zaman hemen umutsuzluğa düşüp o durumun hiç geçmeyeceğini düşünürüz. Oysa ki başımıza gelen her olumsuz durum aslında bizi hayatta en iyi yere getirecek olan birer fırsattır. Bizler umutsuzluğa düşüp bakış açımızı değiştirmediğimiz için hep karamsar olup bu işin içinden çıkamıyoruz. İşte böyle anlarda kendinizle baş başa kalıp iç sesinize kulak verin. İçinizde bir yerlerde keşfedilmeyi bekleyen başka bir ‘SEN’ var.

Kendinizi asla hafife almayın. İçinizde kocaman bambaşka güzel bir dünya var. Ve bu dünyayı ortaya çıkarmak sizin elinizde. Bu dünyanızı çiçek bahçelerine çevirmek sizin elinizde. İnsanların size, umutlarınıza düşüncelerinize, ne hissettiğinize ihtiyacı var. Umutsuzluğu bir kenara bırakın. Asla vazgeçmeyin. Pes etmeyin. Olumsuz durumları fırsata çevirmek sizin elinizde. Her saniye umutlu olun. Olumlu düşünün. İçebildiğiniz bir suyunuzun olduğu için şükredin. Minnettarlığını arttırarak kendiniz için farkındalık yaratabilirsiniz. Unutmayın. Ya Umutsunuz yada Umut’suzsunuz.