İstikrarlı Motivasyon için Bir Takım İpuçları

İstikrarlı Motivasyon için Bir Takım İpuçları

Hayatta her birimizin farklı farlı olsa da mutlaka bir hedefi vardır. Bu hedefler kimimiz için sınavda başarı sağlamak, kimimiz için kilo almak ya da vermek için diyet yapmak, kimimiz için bir enstrüman çalmayı öğrenmek, kimimiz içinse yeni bir dil öğrenmek olabilir. Hayattaki hedeflerimizi gerçekleştirebilmemiz için en büyük tetikleyicimiz motivasyonumuzdur. Lakin zaman zaman motivasyonumuzu kaybeder, umutsuzluğa kapılırız bu da bizi başarısızlığa sürükler.

Peki,  motivasyonumuzu kaybetmemek, devamlı hale getirmek için neler yapabiliriz?

Hedef belirlerken gerçekçi olun!

Hepimiz bir hedefle, tam motive olmuş bir şekilde başlarız  yola ama bu yolda istikrarlı yürüyebilmemiz için hedefimiz gerçekleştirilebilir olmalıdır. Yani, kendimize kapasitemizin elverdiğince bir hedef belirlediğimizde bunu uygulamaya aksatmadan dökebileceğimiz için motivasyonumuz uzun süre sağlanacak ve sadece hedef değil hedefe giden yolda güzelleşecektir.

Hedefine Yoğunlaş, Engellere değil!

Elbette ki hedefimiz önünde bizi yavaşlatan engeller olacaktır. Bu engeller motivasyonumuzun da devamlı hale gelmesine mani olur. Önemli olan bu engellerin bizi durdurmasına izin vermemektir. Ayrıca çevremizde nefsimize hoş gelen ama bizi işimizden alıkoyan etkenlerde mevcut. Bunlar da bizim için birer engeldir. Bu konu da bize düşen, hedefimize odaklanmamızı engelleyen etkenleri iyi tanıyıp, bu etkenlerin oluşmasını önlemektir.

Yoldaş iyi bir motive edici olabilir.

Çevremizde aynı hedefe sahip olduğumuz insanlar illaki mevcuttur. Ortak hedefinizdeki planınızı birlikte oluşturup birlikte hareket etmek, kendinizi arkadaşınıza karşı sorumlu hissettirecek, bu da planınızı aksatmadan sürdürmenizi sağlayacaktır. Ayrıca motivasyonunuz düştüğünde, başaramayacağınızı her düşündüğünüzde sizi en iyi anlayan ve yüreklendiren yoldaşınız olacaktır.

İlham Alın.

Hepimiz insanız ve hayatta tamamen aynı olmasa da benzer hikayelere sahibiz. Bizim geçtiğimiz yollardan geçen nice insanlar var. Yolumuzda onların tecrübelerini de rehber edinebiliriz. Bu yüzden bu insanlarla imkanımız varsa tanışmak yahut hikayeleri hakkında bilgi edinmek, bunlarla ilgili filmler izlemek, okumalar yapmak bu yolda bizim yalnız olmadığımızı gösterecek ve hedefimize ulaşmak için gerekli olan motivasyonumuzu devamlı hale getirecektir.

Gelişiminizi Göz Önünde Bulundurun.

Hedefinizde ne kadar yol katettiğinizi görmeniz için ilerlediğiniz noktaya bakmanız gerekir. Başlangıçta neredeydiniz, şimdi neredesiniz? Gelişiminizi görmek motivasyonunuzu diri tutacaktır.

Güllere Odaklanın, Dikenlere Kulak Asmayın!

Bizim uğraşlarımıza, hedeflerimize dair çevremizdeki insanların iyi yada kötü mutlaka bir fikirleri vardır. İnsanlar konuşur, yapamazsın derler, imkansız derler, saçma derler, insanlar sürekli bir şey söyler. Yapıcı eleştiri yapanlarda vardır  mutlaka hayatımızda bizi yüreklendiren, yol gösteren, bizim düşünemediğimiz açıdan bakıp o  açıyı bize farkettiren… Bizi kamçılayan, motivasyonumuzu emen insanlara değilde bizim için gül olan insanlara dikkat kesilirsek hedefimize giden yolu umutsuzluğa kapılmadan, tereddüte düşmeden yürüyebilmemiz için gerekli olan motivasyonumuz da her daim bizimle olur.

Motive Edici Materyaller

Çevrenizde sizi hedefiniz doğrultusunda motive edici materyallerin bulunması her zaman işe yarar. Örneğin size hedefinizi hatırlatan bir fotoğraf, pes etmemenizi söyleyen bir slogan gibi materyaller motivasyonumuzun canlı kalmasını ve bu canlılığın istikrarlı şekilde devam etmesini sağlayacaktır.

Son olarak bu konuda söylemek istediğim şey: Aslında her şeyin bizde başlayıp bizde bittiğidir. Eğer bir şeyi gerçekten istiyorsak başarabiliriz. Biz kendimize tam anlamıyla inanırsak motivasyonumuzda daima bizimle olur, engellerde birer birer ortadan kalkar. Hem Paulo Coelho’nun da dediği gibi, “Bir şeyi gerçekten isterseniz, onu gerçekleştirmek adına bütün evren sizin için işbirliği yapar.